Aktualności 06.05.2024

Tydzień Książki w Mieście Nauki

Osiemnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Książki, który przypadnie w dniach 6–12 maja br. Nie sposób wyobrazić sobie nauki – tej poważnej i tej codziennej – bez książek. Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego.

50 tygodni w Mieście Nauki to pasmo programowe, które włącza jak najszersze grupy odbiorców w działania związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Na „50 tygodni w Mieście Nauki" w roku 2024 złożą się wydarzenia naukowe i popularno-naukowe. Każdy z tygodni przygotowany został w ramach współpracy Akademickiego Konsorcjum Katowice Miasto Nauki.

Za organizację Tygodnia Książki odpowiada ASP w Katowicach. Co planujemy?
Kuratorką Tygodnia Książki jest dr Anna Machwic. Tydzień produkują Magdalena Palupska (ASP), Aleksandra Kwiatkowska (UŚ) Barbara Firla (ASP). W ramach tygodnia zaplanowanych zostało kilkadziesiąt wydarzeń, które odbędą się w kilkunastu instytucjach z różnorodnych miast na Śląsku.
W programie Tygodnia Książki wiele interesujących wystaw i pokazów, które odsłonią nieco inne oblicze książek, a wśród nich między innymi:

• Wystawa Jednostka urojona – prezentacja książek autorstwa studentek i studentów Pracowni Grafiki Książki z ASP w Katowicach, podczas której pokażemy projekty książek nietuzinkowych i nieoczywistych.
  • Lubicie ziny, a może chcecie się dowiedzieć co to takiego? Będziemy gościć Michała Chojeckiego, znawcę i twórcę oraz wydawcę zinów, założyciela Oficyny Peryferie. Pokażemy perełki wydane przez Oficynę, której misją jest popularyzacja i promocja niszowych publikacji artystycznych.
  • Wystawa międzynarodowego studenckiego przeglądu konkursowego AGRAFA 2024, na której znajdą się projekty książek oraz innych form edytorskich, zaprojektowane przez najmłodsze pokolenie projektantów.
  • Nie zapomnimy również o książkach dla dzieci i osób dorosłych ze specjalnymi potrzebami. Gregor Strutz, ekspert z zakresu projektowania włączającego, poprowadzi warsztaty dla środowiska bibliotekarskiego.
  • Specjaliści – fotograficy i teoretycy – zajmujący się książkami fotograficznymi opowiedzą o nich podczas spotkania: „Książki bez słów”.
  • Bogatą ofertę warsztatów i spotkań wokół książek przygotował Instytut Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
  • Specjalne oprowadzania przygotowuje Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej, który odsłoni prawdziwe skarby.
  • Tydzień Książki będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z perełkami zbiorów śląskich bibliotek akademickich.

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Książki znajduje się TUTAJ