Historia

Pojawiła się w Katowicach. Potem przeskoczyła do Stalinogrodu, aby po 3 latach wrócić. A w międzyczasie była jeszcze częścią Wrocławia oraz Krakowa i dokonała tego nie ruszając się ani o krok. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach potrafi zdziałać cuda. I ma na to papiery. Nazywała się przecież kiedyś Wydziałem Grafiki Propagandowej.

Historia uczelni jest dość zagmatwana, ale i pełna sukcesów. W 1947 utworzony zostaje w Katowicach  Oddział Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.  Nowa placówka zaprezentowała się światu w czasie Festiwalu Szkół Artystycznych w Poznaniu w 1949 roku. Katowiccy studenci od razu otrzymali wyróżnienia i nagrody. Rok później, na II Ogólnopolskiej Wystawie Młodzieży w Warszawie, studenci z Katowic otrzymali I miejsce za plakat.

W październiku 1951 oddział zyskuje samodzielność i nową nazwę – teraz jest to już Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Katowicach. Ale tylko przez 3 miesiące – do grudnia 1951 roku. Choć w rzeczywistości to do kwietnia 1952 roku, jednak formalnie tylko do grudnia. Zagmatwane? Skądże. 21 kwietnia 1952 roku wydano rozporządzenie, według którego szkoła już od 1 stycznia 1952 roku (czyli ze wsteczna datą) była częścią Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie. Według tego dekretu szkoła nigdy nie była samodzielna i wprost z Wrocławia przeskoczyła do Krakowa i od kwietnia 1952 nazywała się II Wydziałem Grafiki Propagandowej Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie z siedzibą w Katowicach.

Nie na długo. Już rok później był to II Wydział Grafiki Propagandowej Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie z siedzibą w Stalinogrodzie. Ale tylko przez 3 lata. W 1956 roku Stalinogród zmienia się w Katowice a krakowska Akademia Szkół Plastycznych w Akademię Sztuk Pięknych. Nazwa szkoły zmienia się teraz na II Wydział Grafiki Propagandowej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z siedzibą w Katowicach.

Rok później rozstajemy się z propagandą i powstaje Oddział Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Z siedzibą – a jakże – w Katowicach. I przez 11 lat nic się nie dzieje.

W 1968 roku w krakowskiej ASP powstaje ponownie samodzielny Wydział Grafiki, którego Oddziałem jest szkoła w Katowicach. Rok później Oddział staje się odrębnym Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. I znów nic się nie zmienia. Tym razem przez 9 lat - do 1 października 1978 roku, kiedy Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie staje się Filią ASP w Krakowie. Łatwo zgadnąć, że siedzibę ma nadal w Katowicach.

W grudniu 1984 roku Wydział Grafiki ASP w Krakowie, Filia w Katowicach zostaje przekształcony w Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Zamiejscowy Wydział Grafiki w Katowicach. Kolejna zmiana następuje 1 czerwca 1990 roku. Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło wtedy  Zamiejscowy Wydział Grafiki w Katowicach w Filię krakowskiej ASP w Katowicach.

1 września 2001 roku powstaje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i robi się nudno. Żadnych zmian nazwy przez kolejnych 16 lat. Uczelnia systematycznie się rozwija. Pierwotnie działał tu jeden wydział, teraz są dwa. Studenci opuszczają budynek przy ulicy Dąbrówki 9, gdzie dzieli się przestrzenią z przedszkolakami i szkoła muzyczną, i przenoszą się do imponującej siedziby przy ulicy Raciborskiej 50. Nie ma dekretów przenoszących szkołę w czasie czy przestrzeni. Jest za to czas na spokojną pracę.