24 kwietnia 2020 świętem książki dla dzieci w ASP w Katowicach!

7. edycja Książki dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci, podobnie jak poprzednie, będzie łączyć w sobie kilka wydarzeń: konkurs na najlepszy projekt książki dla najmłodszych odbiorców, konferencję naukową poświęconą zagadnieniu ich projektowania, liczne wystawy oraz warsztaty dla studentów.

Najnowsza edycja konkursu jest już otwarta – na zgłoszenia ilustratorów i projektantów książek czekamy do 27 marca. O szczegółach można poczytać TUTAJ.

Tegoroczna konferencja, tradycyjnie pod hasłem: Książka dla dzieci – jak to się robi?, będzie omawiała zagadnienia związane z tematami tabu oraz trudnymi problemami wieku dziecięcego, a także rozwojem emocjonalnym i duchowym dzieci. Te złożone zagadnienia będą się starali przybliżyć z różnych perspektyw zaproszeni prelegenci – teoretycy i praktycy projektowania książek dla dzieci.

Ich nazwiska będziemy Państwu stopniowo wyjawiać – dziś napomniemy jedynie, z nieskrywaną radością, że Mistrzynią Ilustracji prezentowaną w tej edycji będzie Joanna Concejo, która na konferencji być może odpowie na niektóre nurtujące pytania, a w swojej głównej ekspozycji w Rondzie Sztuki – Kiedy dojrzeją porzeczki? – kilka tych pytań zapewne postawi.

Oczywiście to nie jedyna wystawa, którą dla Państwa przygotujemy. Śladami Joanny Concejo, pójdziemy ścieżką związków obrazu z literaturą. W wystawie inspirowanej twórczością Olgi Tokarczuk, pokażemy prace artystów różnych pokoleń związanych z katowicką Akademią Sztuk Pięknych – wykładowców, absolwentów i studentów – zacierających granice pomiędzy ilustracją a sztuką.

Tradycyjnie zaaranżujemy dla Państwa także ekspozycję pokonkursową prezentującą najlepszych młodych twórców, wybranych spośród uczestników konkursu – dając głos najnowszym trendom w ilustracji dla dzieci.

W programie mamy także warsztaty dla studentów i dla dzieci. Dzięki nim, Ci pierwsi będą mogli udoskonalić swoje umiejętności pod opieką doświadczonych praktyków i lepiej przygotować się ich wejścia na rynek wydawniczy.
Dzieci natomiast będziemy zachęcać do czytania i oglądania książek, wprowadzając je w świat szuki różnymi, nieoczywistymi drogami.

Przed nami bogaty program pełen niespodzianek. Zachęcamy do śledzenia naszej strony lub Facebooka gdzie będziemy informować Państwa o szczegółach aż do samego finału wydarzenia, 24 kwietnia.

Organizatorzy:

Partnerzy – Wydawnictwa: