Laboratorium modelowania w nowym budynku ASP
Proces edukacji studentów wzornictwa kształcących się w Katedrze Projektowania Form Przemysłowych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach obliguje do posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie modelowania. Edukacja w tym obszarze wymaga zarówno doświadczonych instruktorów - pedagogów jak, i dobrze wyposażonego laboratorium modelowania. Niedostateczne przestrzenie, które aktualnie posiada modelarnia mieszcząca się przy ul. Raciborskiej 37 zostaną zamienione na większe, rozlokowane na dwóch piętrach nowego budynku ASP.
Powstające laboratorium będzie nowoczesnym warsztatem modelowania. Zarówno nowo zakupione maszyny jak i te, stanowiące aktualne wyposażenie modelarni pozwolą na wszechstronną obróbkę materiałów niezbędnych do wykonywania modeli i prototypów projektów powstających w Katedrze Projektowania Form Przemysłowych.
Zestaw dostępnych narzędzi umożliwi obróbkę drewna i materiałów drewnopochodnych. Począwszy od zgrubnych technologii obróbki jak: heblowanie, cięcie na piłach taśmowych i tarczowych, toczenie, frezowanie 3D na nowoczesnym centrum obróbczym CNC firmy Kimla BLACKBIRD 1015, kończąc obróbkę na szlifierkach, polerkach, szczotkarkach służących do wykańczania powierzchni. Zainstalowana kabina lakiernicza umożliwi wykańczanie modeli powierzchnią lakierniczą.
Zakupione wyposażenie umożliwi obróbkę tworzyw sztucznych, dzięki urządzeniom do frezowania, cięcia laserem, gięcia krawędziowego, czy dzięki technologii termoformowania i klejenia tworzyw sztucznych.
Zapewnimy również dużo lepsze możliwości do obróbki metali (w tym aluminium). Dzięki m.in. grawerko-frezarce BFN 1018 firmy Kimla możliwe będzie wykonanie form do termoformowania, form do odlewów oraz gotowych detali ze stopów aluminium. Dostępne będą narzędzia do cięcia, gięcia, szlifowania i spawania metali.
Do dyspozycji studentów pozostaje także drukarka 3D, w przyszłości zostanie dokupiona następna. W kolejnych etapach będziemy wyposażać laboratorium modelowania o maszyny zapewniające możliwości szycia zarówno lekkich jak i ciężkich materiałów typu skóry, oraz haftowania komputerowego. Nowe przestrzenie umożliwią studentom wzornictwa komfortową pracę nad własnymi projektami, powstającymi w Katedrze Projektowania Form Przemysłowych.