Wzornictwo / studia I stopnia
Wielowymiarowe studia I-go stopnia / Licencjackie
Patrzysz krytycznie na świat? Chcesz zmieniać otoczenie na lepsze? Zacznij działać!
Nauczymy Cię jak krok po kroku tworzyć innowacyjne rozwiązania dla istniejących problemów.
Dizajn to jedna z najciekawszych dziedzin projektowania, pozwalająca tworzyć produkty i planować interakcje. Na naszych studiach nauczysz się jak projektować użyteczne produkty, łączące kreatywność i solidną podstawę,
jaką jest doświadczenie użytkownika. Kształcimy projektantów działających w różnych obszarach projektowania na styku biznesu i nowych technologii – od projektantów produktu po UX i UI Designerów. Wzornictwo to studia, które otworzą Cię na nowe doświadczenia, wyzwolą energię do działania oraz wyposażą w umiejętności niezbędne w przyszłej pracy projektowej.
Poznaj najlepsze prace licencjackie naszych studentów
-
Program studiów
Stworzyliśmy praktyczny program studiów, ponieważ wiemy jak ważne jest łączenie wiedzy z realnymi doświadczeniami. Chcemy, by studia były dla Ciebie czasem twórczych poszukiwań, eksperymentów, testowania rozwiązań oraz realizacji autorskich pomysłów, które pomożemy Ci zaprezentować na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach oraz festiwalach.
W trakcie 3,5 letnich studiów zdobędziesz konkretne umiejętności niezbędne w przyszłej pracy projektowej. Program został podzielony na dwa etapy: kurs podstawowy i kierunkowy. Pierwszy etap nauczy Cię wnikliwie obserwować otaczające środowisko, analizować dostrzeżone problemy, czytelnie komunikować swoje przemyślenia, wizualizować swoje pomysły w programach graficznych oraz konstruować fizyczne modele. Swoje zainteresowania i kompetencje będziesz rozwijać w wybranych przez Ciebie pracowniach i laboratoriach pod okiem specjalistów z branży. W kolejnym etapie wybierzesz swoją drogę: Projektowanie Produktu (Product Design) lub Komunikacji Wizualnej (Visual Communication Design). Zrealizowane projekty dadzą Ci solidną podstawę, która pozwoli Ci świadomie zaplanować swoją ścieżkę zawodową.
Każdy student jest dla nas indywidualną osobowością, dlatego od II roku studiów będziesz mieć możliwość wyboru pracowni powiązanych z Twoimi zainteresowaniami:
Katedra Projektowania Komunikacji Wizualnej
Dzięki pracowniom tworzącym katedrę studenci I stopnia mogą zdobyć wiedzę potrzebną do projektowania znaków graficznych i systemów identyfikacji wizualnej, opracowywania infografiki oraz systemów oznakowania, a także projektowania opakowań i złożonych komunikatów wizualnych.
Przy Katedrze działają również pracownie otwarte dla wszystkich studentów. Ich działalność koncentruje się na projektowaniu plakatu, kształtowaniu wrażliwości plastycznej, typografii i wizualizacji obiektów.
Więcej o pracowniach w tej Katedrze
Katedra Projektowania Form Przemysłowych
W pracowniach Katedry PFP możesz nauczyć się projektowania nowego produktu w kontekście potrzeb społecznych, kulturowych, użytkowych i ekonomicznych. Zdobędziesz wiedzę z zakresu projektowania ergonomicznego, projektowania produktu i przestrzeni publicznej.
Program uzupełniają: podstawy modelowania, podstawy technologii przemysłowych, komputerowe wspomaganie projektowania, rysunek prezentacyjny, ergonomia oraz rysunek.
-
KAMPUS ASP
Pracownie i laboratoria dla Ciebie
W budynku akademii znajdziesz kreatywną przestrzeń, w której zrealizujesz swoje pomysły od projektu aż po prototyp. Nieważne, czy pracujesz nad zaawansowanym prototypem produktu, aplikacją mobilną, czy animacją – są tu miejsca do realizacji twórczych pomysłów. Do Twojej dyspozycji będzie nowocześnie wyposażona pracownia ceramiki, zapewniająca możliwość kompleksowej obróbki. Możesz również korzystać z pracowni modelowania wyposażonej w narzędzia do wykonywania modeli i prototypów w drewnie, metalu, tworzywach sztucznych. Czeka też na Ciebie laboratorium modelowania i druku 3D z najnowocześniejszymi urządzeniami. Akademia to specjalistyczne, bogato wyposażone pracownie, ale też przyjazna przestrzeń z klimatem, do której chce się wracać.
Warsztaty
Atmosferę akademii tworzy nie tylko kreatywna przestrzeń, ale też wyjątkowe wydarzenia, które są w niej realizowane. Jednym z nich jest konferencja projektowa o międzynarodowej renomie - Agrafa. Każda edycja gromadzi wybitnych prelegentów – innowatorów, projektantów czy filozofów, którzy omawiają najbardziej aktualne wyzwania projektowe. Jako jedyni w Polsce organizujemy Dizajn na Beztydzień, czyli tydzień warsztatowy przygotowany specjalnie dla naszych studentów. Każdorazowo do prowadzenia warsztatów zapraszamy świetnych ekspertów i największe gwiazdy wzornictwa, wśród których dotychczas byli: Rama Gerewoo z Helen Hamlyn Inst., Martin Major (twórca fontu scala), Rob Wellera z IIID oraz firmy: Wiss (producent samochodów specjalnych), Esky (Online Travel Agency).
Plenery
Studia to szansa wzięcia udziału w rozwijających plenerach organizowanych w malowniczych miejscowościach w górach i nad morzem. W trakcie tygodniowych pobytów w ośrodkach wypoczynkowych, w swobodnej atmosferze zrealizujesz swoje pomysły inspirowane otaczającym Cię krajobrazem. Plenery są też okazją, by lepiej poznać kolegów i koleżanki z innych Uczelni artystycznych. Wyjazdy na branżowe wydarzenia i festiwale będą z kolei szansą na wkroczenie w świat projektowania i biznesu.
-
Współpraca z biznesem
Współpraca z przedsiębiorcami jest integralną częścią działalności uczelni. Akademia ściśle współpracuje z wieloma firmami w zakresie rozwoju produktów i oceny ich innowacyjności. Bogata baza partnerów uczelni przekłada się bezpośrednio na skalę możliwości rozwoju studentów. Staże w firmach, praktyki studenckie, konkursy i wspólnie realizowane projekty przynoszą korzyść wszystkim zaangażowanym stronom – studentom, akademii i firmom. Wieloletni staż wykładowców poparty praktyką, nowatorskie pomysły studentów i realne potrzeby przedsiębiorców są bazą synergicznej współpracy, która pozwala na rozwój i daje szansę zdobywania nowych doświadczeń. Uczestnictwo we wspólnych projektach i poszukiwanie rozwiązań dla realnych problemów pozwoli Ci zdobyć pierwsze praktyczne doświadczenia i oswoi Cię z pracą w interdyscyplinarnych zespołach.
Poznaj naszych Partnerów:
-
TWOJA PRZYSZŁOŚĆ
Studia na naszym kierunku wyposażą Cię w praktyczne umiejętności, bogatą wiedzę i niezbędne kompetencje. Po ich zakończeniu możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich lub zacząć karierę zawodową. Czym możesz się zajmować po ukończeniu studiów? Oto kilka przykładowych zawodów, w których odnajdują się nasi absolwenci:
- Projektant produktu
- Projektant User Experience (UX)
- Projektant usług
- Projektant systemów informacji wizualnej
- Design Strategist / Design Manager
- Projektant 3D
- Projektant małej architektury, scenografii i wystaw
- Badacz
Studia otwierają szereg możliwości zawodowych w wielu różnych branżach - w firmach, zespołach projektowych i badawczych czy start-upach. A może założysz własne studio i stworzysz własną firmę projektową?
-
Rekrutacja. Kto może aplikować?
Nie ważne czy posiadasz kierunkowe wykształcenie plastyczne, techniczne czy ogólnokształcące – dla nas liczy się to, jakim jesteś człowiekiem i co sobą reprezentujesz. Kogo szukamy? Ludzi, których cechuje otwartość i umiejętność krytycznego myślenia, którzy są gotowi na niebanalne rozwiązania i pracę w zespole. Jeśli myślisz odpowiedzialnie o projektowaniu – to są studia dla Ciebie.
Aby zostać studentem tego kierunku, musisz posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej, zdaną maturę oraz przejść pozytywnie proces rekrutacji.
Proces rekrutacji ma dwa etapy:- prezentacja portfolio (plik PDF nieprzekraczający 3 MB),
- zadania kierunkowe (proste zadania projektowe, w których będziesz mógł_ła pokazać nam jak patrzysz na otoczenie i kreatywnie je interpretujesz) oraz rozmowa kwalifikacyjna dotycząca zainteresowań w oparciu o zagadnienia egzaminacyjne.
Zgłoszenia studentów na rok akademicki 2021/2022 rozpoczynają się w maju, a egzamin (online) odbędzie się w lipcu. Przed egzaminem skorzystaj z KONSULTACJI ON-LINE z naszymi wykładowcami.
Szczegółowe informacje w zakładce REKRUTACJA.