Konkurs Design 32
Konkurs Design32 „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2017” jest organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, towarzysząca mu wystawa ma miejsce w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki. W tym roku mamy przyjemność zaprosić na 8. edycję wydarzenia.
W konkursie biorą udział wybrane prace magisterskie absolwentów kierunków projektowych: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy obronili prace magisterskie w terminie od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.
Celem Konkursu jest promocja najlepszych idei projektowych oraz młodych talentów, a także wsparcie działań zmierzających do ich zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. Dla autorów wybranych prac już samo uczestnictwo w konkursie jest sukcesem, a przyznane nagrody mogą znacząco pomóc im w rozpoczęciu kariery zawodowej.
Do Ronda Sztuki w Katowicach zapraszamy przedstawicieli: środowiska akademickiego, biznesu, firm, podmiotów gospodarczych oraz instytucji rządowych i samorządowych. Chcemy tworzyć wyjątkowe warunki do nawiązania i rozwoju współpracy między projektantami a przedstawicielami biznesu.
To dobra okazja do dyskusji i refleksji nad obecnymi, a także przyszłymi potrzebami, możliwość przeglądu strategii projektowych i efektów kształcenia, wymiany doświadczeń oraz prezentacji szerokiej publiczności dokonań najzdolniejszych projektantów i pedagogów.
Konkurs „Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2017” nabiera rozmachu. Wdrażamy ideę umiędzynarodowienia konkursu poprzez ciągłe poszerzenie składu głównego Jury. W tym roku do Jury konkursu zostali zaproszeni eksperci zagraniczni. Jednym z nich jest Rasmus Holscher, właściciel studia Holscher Design, które realizuje międzynarodowe projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki, projektowania usług oraz strategii opartych na wzornictwie. Rasmus Holscher jest doświadczonym projektantem, odpowiedzialnym za wdrażanie złożonych, systemowych rozwiązań. Ponadto, już po raz drugi zaszczyci nas swoją obecnością Profesor Stanislav Stankoci, Rektor Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie.
Planujemy również szeroką akcję promocyjną, dzięki której wystawa pokonkursowa zaprezentowana zostanie na festiwalu „Łódź Design”.
W ramach Konkursu zostaną przyznane: Nagroda Rektorów, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Prezydenta Miasta Katowice, Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego oraz dodatkowe wyróżnienia będące nagrodami honorowymi dla Uczestników nominowanych do nagrody głównej.
Prace uczestników będą oceniane przez jury, w którego skład wchodzą następujące osoby:
- Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Prorektor ds. Kształcenia i Studenckich, dr hab. Adam Kamiński
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach: Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą, dr hab. Bogna Otto-Węgrzyn, prof. ASP
- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie: Prorektor ds. Nauki i Spraw Zagranicznych, dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP
- Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi: Prorektor ds. Nauki, Rozwoju i Pozyskiwania Funduszy, dr hab. Mariusz Włodarczyk, prof. nadzw.
- Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: Prorektor ds. artystycznych prof. dr hab. Marek Jakuszewski, prof. zw. UAP
- Akademia Sztuki w Szczecinie: Prorektor ds. Artystycznych, Studenckich i Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. nadzw.
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie: Dziekan Wydziału Wzornictwa, prof. zw. Ksawery Piwocki
- Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich, dr hab. Beata Mak - Sobota, prof. ASP
- Stanislav Stankoci, Rektor Vysoká škola Výtvarných Umení w Bratysławie
- Pan Rasmus Holscher, Holscher Design, Kopenhaga, Dania
Autorom i promotorom nagrodzonych prac serdecznie gratuluję.
Uczestnikom konkursu życzę wielu sukcesów i satysfakcji.
Wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu dziękuję za współpracę.
Koordynator konkursu
Dr hab. Andrzej Sobaś, prof. ASP
Piszą o nas:
http://magazif.com/aktualnosci/idzie-mlodosc-autorzy-najlepszych-dyplomow-projektowych-konkursie-design32/
***
WYNIKI KONKURSU DESIGN 32 edycja 2017
Na posiedzeniu Jury Konkursu „Najlepsze dyplomy projektowe ASP 2017” w dniu 13 kwietnia 2018 r. jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
Nagroda Rektorów (20 000 PLN)
Iwona Pieczara – ASP Łódź
Projekt urządzenia wspomagającego proces przemieszczania się dla osób niepełnosprawnych
Za społeczną wrażliwość, podjęcie trudnego ale ważkiego tematu, wsparcie pracy na rzetelnych badaniach oraz konsekwencję w realizacji projektu aż do fazy prototypu.
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15 000 PLN):
Anna Wieluńska – ASP Warszawa
Projekt książki Obiecadło na podstawie Fraszek Jana Kochanowskiego
Za oryginalność koncepcji zakładającej współczesną interpretację języka archaicznego, trafne łączenie stylistyk wizualnych, udane ilustracje i wysokie walory graficzne formy wydawniczej.
Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (8 000 PLN):
Dominika Koszowska – ASP w Katowicach
Dzikie oregano – cykl fotografii i książka fotograficzna o ziołolecznictwie w Polsce
Za ciekawy dobór kontekstu socjologiczno-społecznego pracy, oryginalny
i wrażliwy sposób narracji będący próbą uchwycenia i zachowania tego,
co nieuchronnie przemija, za doskonały warsztat fotograficzny, kompleksowe, odznaczające się dbałością o jakość detalu opracowanie tematu.
Nagroda Prezydenta Katowic (7 000 PLN):
Aleksandra Jędrzejewska – ASP Wrocław
Identyfikacja wizualna firmy kolarskiej Cześć i Czołem
Za bardzo dobry warsztat, unikatowość zaproponowanej koncepcji wizualnej w odniesieniu do obowiązującej stylistyki odzieży sportowej – za udane połączenie projektowania graficznego i projektowania produktu
Wyróżnienie honorowe
Kinga Limanowska – ASP w Katowicach
Wizualna reprezentacja danych – jak uniknąć błędów projektując infografikę
Za podjęcie bardzo aktualnej problematyki, kompleksowość i rzetelność zaproponowanego rozwiązania posiadającego znaczny potencjał dydaktyczny, za ciekawą i nieszablonową formę graficzną,
Wyróżnienie honorowe
Piotr Madej, Antoni Skąpski – ASP Kraków
Piotr Madej: Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim
Antoni Skąpski: Symulacja warunków pracy na Księżycu i Marsie w środowisku ziemskim
Za odwagę podjęcia trudnego tematu, dogłębną analizę podjętych zagadnień i wnikliwość zaprezentowanych rozwiązań, za potencjalną wartość społeczną podjętej problematyki
Wyróżnienie honorowe
Karolina Wilk – ASP w Katowicach
Projekt systemu organizacji i wymiany informacji między osobami zaangażowanymi w opiekę nad chorymi niesamodzielnymi
Za podjęcie jednego z najbardziej istotnych i trudnych tematów społecznych, zwłaszcza w kontekście rozwiązań funkcjonujących obecnie w naszym kraju, za rzetelną analizę podjętego problemu, niezwykłą użyteczność zaproponowanego rozwiązania oraz potencjalną łatwość jego wdrożenia
Wyróżnienie honorowe
Barbara Knobloch – ASP Gdańsk
Ogród w mieście. Labirynt przeszłości w śródmieściu Gdańska
Za udany wizjonerski projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej, wizję budowania przestrzeni zarówno architektonicznej jak i społecznej, podkreślenie wagi miejsca codziennego funkcjonowania dla budowania tożsamości społeczności lokalnej.