Konkurs Design 32

Konkurs Design 32 – Najlepsze dyplomy projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2019 organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Miejscem wystawy jest Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki. W tym roku mamy przyjemność zaprosić na 10 edycję wydarzenia.

Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Prezentowane będą osiągnięcia absolwentów: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Celem konkursu jest promocja młodych talentów i wsparcie działań zmierzających do ich samodzielnego zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. Mamy nadzieję, że niniejsze wydarzenie będzie pretekstem do wymiany doświadczeń zarówno między ośrodkami akademickimi, jak również między innymi podmiotami, w tym instytucjami rządowymi,  samorządowymi oraz tzw. biznesu.

Nagrodą główną jest Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto przyznane zostaną nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice. Dodatkowe wyróżnienie to udział nagrodzonych prac w Wystawie Towarzyszącej w ramach Łódź Design Festiwal.

Każdy jubileusz skłania do głębszego zastanowienia się i podsumowania dotychczasowych edycji. To, co trudne do wychwycenia w niewielkim odstępie czasu, po upływie dekady nabiera konkretnych kształtów. Tym samym przy okazji dziesiątej edycji konkursu możemy zaobserwować pewne trendy i zmiany w podejmowanych problemach młodych projektantów. Świat się zmienia, z nim człowiek a wraz z nim wszelkie formy jego aktywności, również te związane z szeroko pojętą kulturą. Podsumowanie pewnego okresu nie powinno ograniczać się jedynie do spoglądania wstecz. Jest również pretekstem do przewidywania pewnych tendencji w projektowaniu w najbliższych edycjach konkursu. Przedstawiciele kultury, w tym artyści i projektanci w przeszłości wielokrotnie wyznaczali nowe trendy, jak również potrafili dostrzec przyszłe problemy i zagrożenia.

Koordynator konkursu

dr hab. Damian Pietrek, prof. ASP