Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach pomaga szpitalom. Dołączają też inne podmioty.
Ponad 3650 przyłbic ochronnych wyprodukuje modelarnia ASP w Katowicach. To inicjatywa wykładowców i pracowników uczelni. W jej realizację włączyły się też lokalne firmy, które zakupiły poliwęglan potrzebny do produkcji oraz wiele osób, które składają przyłbice.
Wszystkie przyłbice zostaną bezpłatnie przekazane placówkom, które walczą z pandemią COVID-19. Chodzi przede wszystkim o szpitale i domy opieki społecznej.
– To jedyny sposób, w jaki możemy pomóc, wykorzystując sprzęt, którym dysponuje modelarnia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na co dzień uczymy studentów jak tworzyć produkt, który znajdzie zastosowanie w życiu codziennym, tym razem mamy okazję zaprezentować to w praktyce – wyjaśnia dr Sybilla Skałuba, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji
Produkcja przyłbic ochronnych ruszyła na początku kwietnia. Uczelnia zakupiła atestowany poliwęglan, a w wycinanie i składanie przyłbic zaangażowali się wykładowcy i pracownicy.
W akcję włączyli się między innymi: Piotr Sabatowski, zaangażowany w obsługę maszyny CNC i samą produkcję przyłbic, Katarzyna Sekret i wielu innych pracowników ASP, którzy składali przyłbice, prof. Katarzyna Gawrych-Olender, zajmująca się transportem i logistyką, dr Marta Pogorzelec i Artur Masternak, którzy również składali i transportowali przyłbice, wreszcie Magdalena Palupska i Weronika Kocela oraz wiele innych osób, również spoza uczelni.
Wykonano już około 800 przyłbic. Kiedy pierwsza partia dotarła do szpitali, okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne. Pracownicy Akademii mogli nadal działać, ale potrzebny był materiał. I tu ze spontaniczną pomocą przyszły firmy, które w sumie przekazały 13.700 zł, co pozwoli na wykonanie dodatkowej partii 2800 przyłbic. W ich składaniu pomagają harcerze – Śląscy Wodniacy. W produkcję włączyła się także Instytucja Filmowa Silesia Film, jej pracownicy składają przyłbice w Kinie Światowid, Kinie Kosmos, Kinoteatrze Rialto, a niebawem również w Kinie Janosik w Żywcu i Kinie Bałtyk w Raciborzu.
Dyrektorka Silesia Film, Ewa Sadkowska o współpracy: Jeszcze dwa miesiące temu uzgadnialiśmy program fakultetów filmowych dla ASP, konsultowaliśmy stojaki na ulotki do kin zaprojektowane przez studentów Akademii, rozmawialiśmy o identyfikacji szlaku filmowego, muralu w kinie Światowid. Tymczasem świat stanął w miejscu, rzeczywistość postawiła inne wyzwania. Razem tworzyliśmy sztukę, teraz razem podejmujemy wyzwanie. Jesteśmy odpowiedzialni WSPÓLNIE, bo „Na dobre kino składa się życie. W naszym składamy przyłbice”.
Gotowe przyłbice otrzymały już między innymi: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 4 w Bytomiu, Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, Szpital Psychiatryczny w Toszku, Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, Szpital Murcki, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Wszystkie przyłbice powstają według wykrojnika bezpłatnie udostępnionego przez http://sprzetdlaszpitali.pl/
Produkcję przyłbic wsparły finansowo:
Welding Alloys Polska Sp. z o. o,
Woodica Fabryka Mebli Drewnianych,
Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o. (BPSC)
Katowickie Wodociągi S.A.
Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D Dimension UPrint, z których na co dzień korzystają studenci ASP w Katowicach, w uczelni wykonano również adaptery z ABS. Z ich wykorzystaniem maskę do nurkowania Easybreath SUBEA, firmy Decathlon, można łatwo i szybko przerobić na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego lub wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP). Pierwsze adaptery już trafiły do szpitali.
W ograniczanie infekcji wirusem SARS CoV-2 włączyło się także Koło Naukowe Wzornictwa, które rozpoczęło szycie maseczek ochronnych. Do ich produkcji wykorzystywane są między innymi materiały z recyklingu. W przyszłym tygodniu 350 takich maseczek trafi do szpitali i domów opieki.