Sztuki wizualne & AI
Zapraszamy na serię czterech wykładów i czterech warsztatów, których celem jest przybliżenie tematyki związanej ze sztuczną inteligencją oraz analiza i tworzenie promptów w celu generowania obrazów przy pomocy AI jako wsparcia procesu twórczego.
5 września 2022 roku doroczny konkurs malarski Colorado State Fair, wygrał artysta Jason M. Allen z obrazem „Théâtre d'Opéra Spatial”, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że obraz został wygenerowany za pomocą promptu w systemie generującym obrazy Midjourney. To wydarzenie sprawiło, że zaczęto się zastanawiać czy sztuczna inteligencja stała się kreatywna jak człowiek, w tym zdolna do aktu twórczego.
Zapraszamy na serię czterech wykładów i czterech warsztatów. Celem wykładów jest przybliżenie osobom studenckim tematyki związanej ze sztuczną inteligencją poprzez wyjaśnienie sposobu działania modeli uczenia maszynowego, znaczenia systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję w projektach artystycznych, ukazanie społecznego i etycznego wymiaru w związku z rozwojem technik sztucznej inteligencji. Celem warsztatów jest nauka i analiza tworzenia promptów w celu generowania obrazów w różnych stylach artystycznych w różnych typach generatorów (DALL-E, Midjourney, Stable Diffusion), które mogą być wykorzystane jako wsparcie procesu twórczego osobom artystycznym.
Zajęcia poprowadzi dr Artur Gunia, filozof, informatyk, kognitywista, adiunkt w Zakładzie Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizatorem projektu jest Pracownia Działań Multigraficznych, koordynatorami są Judyta Bernaś i Paulina Tarara.
Wykłady, otwarte dla całej społeczności ASP, odbywają się co środę o godz. 10:00 od 21.02.2024 w sali 401 na Koszarowej 19.
Zapisy: Sztuki wizualne & AI_zapisy na warsztaty - Arkusze Google