Wystawy z okazji inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021
Sześć realnych wystaw, cztery budynki i jedna wirtualna uroczystość.
XX inauguracja roku akademickiego w ASP w Katowicach odbędzie się w piątek 9 października o godz. 12.00. Jako że bezpośrednio uczestniczyć w niej może tylko ograniczona liczba gości, to całe wydarzenie będzie transmitowane w na portalu Facebook. Transmisja ruszy w samo południe. W czasie uroczystości wykład inauguracyjny, zatytułowany Łączmy się! Dlaczego bez artystów i artystek nie da się tworzyć lepszej przyszłości wygłosi Bogna Świątkowska.
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zajęcia dydaktyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbywają się w trybie hybrydowym. Podobnie będzie zorganizowana oficjalna inauguracja roku akademickiego.
A skoro nie możemy się spotkać w jednej sali, spotkajmy się w internecie i zaglądajmy na wystawy przygotowane przez uczelnię. Dbajmy o siebie nawzajem i przestrzegajmy zaleceń epidemiologicznych. Przed wizytą w budynkach uczelni, Rondzie Sztuki czy BWA w Katowicach zapoznajmy się z aktualnymi zasadami uczestnictwa w wydarzeniach tam organizowanych.
Zapis inauguracji na portalu Facebook oraz na Youtube.
-
Cały Kalarus w Rondzie Sztuki. Do 20 października.
Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji.
Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie.
kuratorka wystawy: Joanna Ambroz
aranżacja wystawy: Joanna Kubieniec
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalu Transatlantyk
Aktualny regulamin zwiedzania na stronie Ronda Sztuki, wystawa dostępna do 20 października
-
Kobiecość w Galerii+ Ronda Sztuki
Wystawa trojga artystów, którzy wywodzą się z pracowni plakatu Romana Kalarusa to trzy autorskie spojrzenia na kobiecość. Monika Starowicz, Joanna Ambroz i Filip Ciślak wypracowali autorski styl wypowiedzi, a połączenie tych trzech estetyk może dać zaskakujący efekt. Zaskoczeniem będzie z pewnością medium które artyści wykorzystają do pokazania swoich wizji związanych z tym pojęciem.
”Zepchnięcie żeńskiej energii z równorzędnej pozycji przez system patriarchalny dominujących obecnie wielkich religii zawsze jawiło mi się jako absurdalne ugodzenie w odwieczną harmonię i boski porządek świata.” – deklaruje Monika Starowicz – „Energia kobieca fascynowała mnie od zawsze – zarówno ta prastara zmysłowa, boginiczna, jak i harmonijna subtelność”.
Joannę Ambroz inspiruje seksualność, sytuacje bez wyjścia oraz symbolika dzieł sztuki. Mówi: „Lubię niedopowiedzenia w sztuce oraz doskonałe posługiwanie się znakiem” Kobiety na jej plakatach bywają zarówno zmysłowe i epatujące nieskrępowaną seksualnością, jak i metaforycznie pokazane za pomocą symbolu, gestu czy atrybutu.
Filip Ciślak, plakacista, projektant jest konsekwentnym pasjonatem i twórcą kaligrafii. Sztuką pisma oddaje nie tylko treści, ale poprzez formę oddaje charakter i emocjonalność komunikatu. Typograficzne projekty w jego w wykonaniu to unikatowe połączenie projektowania ze sztuką.
Artyści: Joanna Ambroz, Filip Ciślak, Monika Starowicz
Kurator: Adrian Chorębała
Aktualny regulamin zwiedzania na stronie Ronda Sztuki, wystawa dostępna do 4 listopada
-
Kulminacje 2020 w BWA — wystawa dyplomów Wydziału Artystycznego ASP Katowice
W 2020 roku prezentacja prac dyplomowych na Wydziale Artystycznym ma charakter szczególny i wyjątkowy. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wystawa komasuje dyplomy, których obrona jest rozłożona w perspektywie kilkumiesięcznej. Z tego samego powodu nie sposób też nie dostrzegać faktu, iż dorobek twórczy studentów pochodzi z okresu szczególnie naznaczonego w rozwibrowane emocje oraz przenikające się intensywnie społeczne narracje. Niezależnie od tego prace dyplomowe — podobnie jak w latach ubiegłych — akcentują sporą różnorodność postaw i nie trudno dostrzec w nich szerokiego spektrum idei. Intrygujący jest fakt, że poza pracami artykułującymi problematykę egzystencji, zwłaszcza prywatności i intymności, pojawiają się wreszcie realizacje tematyzujące i interpretujące aktualną rzeczywistość czy też redefiniujące przeszłość oraz naszą tożsamość. Istotną zaletą pokazu jest również obecność dzieł w sposób świadomy i formalistyczny odwołujących się do historycznych estetyk i stylistyk.
dr Roman Lewandowski — kuratorAktualny regulamin zwiedzania na stronie BWA, wystawa dostępna do 18 października
-
Dyplomy 2020 – Wydział Projektowy, Raciborska 50
Młodzi projektanci/absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach to odważni i empatyczni projektanci, którzy w swoich pracach dyplomowych skupiają się na kimś (człowieku) lub na czymś (miejscu), aby rozwiązać konkretny problem. Dalekie jest im egocentryczne podejście. Konfrontują swoją zmysłowość i wrażliwość z nieznanymi, ukrytymi, zapomnianym miejscami lub do tej pory nierozwiązanymi problemami. Okazują wrażliwość i empatię drugiemu człowiekowi – odbiorcy swojego projektu, rozumiejąc jego lęki, zainteresowania i pragnienia.
Prezentowane na wystawie prace (magisterskie i licencjackie) to wyraz wnikliwej obserwacji bieżących, bliskich nam potrzeb i odpowiedzi na nie, które tworzy nam rzeczywistość, obraz świata młodego pokolenia projektantów ASP Katowice. Inklinacja typologiczna i merytoryczna jest więcej niż oczywista, a także zacieranie formalnych granic między komunikacją wizualną a projektowaniem 3D. Młodzi projektanci z Katowic odczuwają społeczną odpowiedzialność za stan i rozwój naszej cywilizacyji, poprzez podejmowanie w swoich projektach problemów ważkich, ale też bliskich naszej codzienności. W międzyczasie nie zapominają, że użyteczność rozwiązywania to „tylko” jedna warstwa projektu. Dlatego równolegle pragną i poszukują piękna oraz autentycznego języka wizualnego. Pokazują nam, jak podejmować tematy bardzo intymne, a także te, które są związane z przestrzenią publiczną.
Rola nas – projektantów – polega na tym, aby wspólnie pomagać w tworzeniu dobrego i ekscytującego miejsca na ziemi. Patrząc na prace młodych absolwentów z Katowic mam poczucie, że cel ten jest osiągany, a to daje mi nadzieję,że przyszłość będzie przez nich mądrze zaplanowana.
Kurator: doc. mgr art. Marcel Benčík, ArtD.
Dyplomy 2020 – Wydział Projektowy
Galeria wertykalna, Sala otwarta, Raciborska 50,
Aktualny regulamin zwiedzania na stronie ASP w Katowicach, wystawa dostępna do 24 październikaProsimy o wcześniejsza rezerwację poprzez formularz dostępny tutaj.
-
Tadeusz Jackowski – Grafika, tylko do 9 października
Wystawa prezentująca twórczość graficzną krakowskiego artysty związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Na wystawie zobaczymy prace z różnych etapów twórczości profesora realizującego swoje cykle głównie w technice mezzotinty. Zobaczymy m.in. "Spacery po Krakowie", "Katedry hiszpańskie" czy "Martwe natury".
„Wiemy jak istotnym dla twórcy jest dostrzeżenie w porę we własnej pracy artystycznej ważnego i niebezpiecznego zarazem zjawiska, jakim jest niewątpliwie powtarzanie samego siebie. Zjawiska stosowania – przez nas samych wykreowanych – „zbawiennych” w działaniu schematów, chwytów czy zabiegów różnej maści, podnoszących „efekt” naszej pracy.Wiemy też, jak trudnym problemem jest nasza własna identyfikacja z owym zjawiskiem, to znaczy stwierdzenie, że daliśmy się wepchnąć w ślepą uliczkę „wąskiej specjalizacji”, która prowadzić może w rezultacie końcowym do zamiany sztuki na kategorie „artystycznego rzemiosła”, że stajemy się powoli „rewolwerowcami” trafiającymi w dziesiątkę tarczy tanich efektów. I w końcu, że wpadamy w niedobry nawyk uprawiania swoistej „powtórki z powtórki”, co oczywiście do niczego sensownego nie prowadzi.
Powyższe refleksje, które tu przedstawiłem, są niczym innym jak wynikiem moich własnych, jakże częstych w mojej pracy grzechów i porażek ponoszonych między innymi dlatego, iż za późno postrzegam wspomniane powyżej niebezpieczeństwo. Że nie potrafię już w pewnym momencie rozróżnić tego, co jeszcze jest wartością, od tego, co już nią nie jest i co należy odrzucić jako niepotrzebny estetyczny przydatek. Mając świadomość tego staram się, na ile potrafię, rewidować co jakiś czas własną pracę stosując inną, bardziej krytyczną optykę w nadziei, iż pozwoli mi ona jednak uniknąć zbyt częstego wpadania w ową sprytnie zastawioną pułapkę.
Tadeusz Jackowski urodził się 22 sierpnia 1936 roku w Brugge (Belgia). W latach 1955-1961 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie w pracowni prof. Mieczysława Wejmana. Studia uzupełniał w latach 1958-59 w Ēcole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Był profesorem w PWSSP w Poznaniu oraz w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie wykłada w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.Od 1961 roku brał udział w ponad 150 liczących się ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki warsztatowej. Laureat i uczestnik Wystaw i Sympozjów Złotego Grona (1965 – wyróżnienie, 1971 – nagroda i medal Złotego Grona, 1973, 1979). Zdobywca wielu innych nagród: m.in. na II, III i IV Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1968, 1970 i 1972); złoty medal na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji (1970); II nagroda
w Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę Warsztatową w Łodzi (1973); nagrody na VIII i IX Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Warszawie (1978,1980); II nagroda na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Wobec wartości w Katowicach (1992).Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, kolekcjach muzealnych w Łodzi, Bydgoszczy, Legnicy, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, National Museumw Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Skopje, Kupferstich Kabinet w Dreźnie, Musée d’Art et d’Histoire w Genewie i Gabinecie Rycin we Florencji. W 2011 odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis w dziedzinie sztuki wizualne/plastyczne.
Galeria Koszarowa19
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Aktualny regulamin zwiedzania na stronie ASP w Katowicach, wystawa dostępna do 9 października
-
Spotkania – Jakub Padula przy Koszarowej
Spotkania na przestrzeni dziejów antycznych świątyń ze współczesnością i jej postępem technologicznym. Przemiany odległych kontekstów, zmian kulturowych oraz ideowych, badane na przykładzie starożytnych artefaktów, zawłaszczonych, przeniesionych ze swojego oryginalnego miejsca, pozbawionych swojego wiecznego sacrum.
Jakub Padula
Urodzony w 1997 roku student III roku Grafiki katowickiej ASP. Tworzy instalacje, obiekty, grafiki i video. W swoich pracach stawia na proces, odkrywanie odpowiedniej formy poprzez pracę, często powtarzalną, stosując pewne założenia czy kryteria. Brał udział w wystawach: Equinox, Brick City Gallery, Missouri State University, Art and Design Department, Spriengfield, USA; Heading South, Sala Otwarta ASP Katowice, kurator Martin Newth; Studencka Grafika Roku 2018, Rondo Sztuki, Katowice
Jakub Padula, Spotkania
Galeria 302, Koszarowa 19
Aktualny regulamin zwiedzania na stronie ASP w KatowicachProsimy o rezerwację terminu oprowadzania za pomocą formularza dostepnego tutaj.
-
Listy gratulacyjne
– Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego otrzymaliśmy wiele listów gratulacyjnych od przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, Rektorów zaprzyjaźnionych uczelni i instytucji. Za wszystkie listy
serdecznie dziękuję – Grzgorz Hańderek, rektor ASP w Katowicach.pdfakademia_muzyczna_im_stanislawa_moniuszki_w_gdansku
pdfgornoslaska_wyzsza_szkola_handlowa
pdfprezydent_miasta_swietochlowice
pdfregionalna_izba_gospodarcza_w_katowicach
pdfslaski_uniwersytet_medyczny
pdfuniwersytet_humanistyczno_przyrodniczy
pdfwyzsza_szkola_humanitas
pdfprezydent_miasta_zabrze
pdfprezydent_miasta_katowice