Aktualności 25.11.2018

2. Międzynarodowe Forum Parallax

Konstruując tegoroczny program, stawiamy pytania o przyszłość i rozmawiamy o tradycji, definiujemy rolę społeczną artysty oraz pozycję odbiorcy, rozmawiamy również o tym, czy rola mentora w procesie edukacji artystycznej jest ciągle niezastąpiona – zapowiadają organizatorzy.

W największym uproszczeniu paralaksa to błąd odczytu, więc niejako z definicji otwiera ona przestrzeń dialogu. Paralaksa określa proces obserwacji ruchomych obiektów względem innych obiektów, zmieniający się wraz ze zmianą położenia przemieszczającego się obserwatora. W tej sytuacji tracimy trochę na ostrości widzenia, ale właśnie ta mobilność jest czynnikiem niezbędnym do pełnego oglądu. Jako akademicy poddajemy się procesowi, w którym jesteśmy jednocześnie obserwatorami i obiektami obserwacji, dlatego z pełnym przekonaniem zapraszamy do debaty o roli szeroko pojętej edukacji artystycznej w kontekście wolności artystycznej i politycznej poprawności.

29—30.11.2019
Art, Society and Political Correctness 2nd Parallax Forum Katowice

• 29 listopada – dzień pierwszy

Dzień 1 / Day 1st 9.30
    Rejestracja uczestników / Arrival and Registration

10.00 – Powitanie / Welcome
    Dr hab. Bogna Otto-Węgrzyn, prof. ASP, Vice-rector for Research and International Relations
    Dr hab. Paweł Mendrek, prof. ASP, Head of the Intermedia and Scenography Department ASP Katowice

10.30 – Szkoła artystyczna i sfera publiczna (prezentacja i dyskusja) Art school & the public sphere (presentation & discussion)
    prelegenci / Contributors:
    Maddie Leach, Senior Lecturer and Head of Fine Art Unit BA,Valand Academy Alexandra Papademetriou, MFA student
    Gloria López-Cleries, MFA student
    Beate Persdotter Löken, MFA student
    Kolbrún Inga Söring, MFA student
    Alexander Stevenson, MFA student

11.30 – Znane / (Nieznane) „rozmawiając z”... / Known / (Unknown) ‘in conversation with’...
    Znane/Nieznane — dr Thomas Baugh. Wykładowca sztuk pięknych na studiach licencjackich, University of Plymouth
    Nieznane — Christopher Cook. Profesor nadzwyczajny malarstwa, University of Plymouth
    (Znane) Nieznane — Laura Rosser. Studentka studiów doktoranckich i wykładowczyni w zakresie sztuk pięknych, University of Plymouth Nieznane–Znane — Karen Abadie. Studentka studiów doktoranckich i wykładowczyni w zakresie sztuk pięknych, University of Plymouth

13.00 – przerwa obiadowa / lunch break

14.00 – Projekcje / screenings:
    Spadam / I’m falling down (Mikołaj Szpaczyński, ASP Katowice, video, 42′′, 2018)
    Stara gra / An old game (Mikołaj Szpaczyński, ASP Katowice, video, 07′26′′, 2015)
    Jaskinia w Diablej Górze / The cave in Diabla Góra (Mikołaj Szpaczyński, ASP Katowice, video, 14′55′′, 2016)
    Libertango (Antonina Konopelska, doktorantka środowiskowych studiów doktoranckich ASP Katowice, video, 0′35′′, 2018)
    Nieograniczone Pole Widzenia / Unrestricted Field of Vision (Maga Sokalska, 2′25′′, 2015)
    Zarośla, rozmowa z Elżbietą Jabłońską o tworzeniu instalacji w ramach wystawy „Wszystkie zmory do piwnicy” (realizacja: Łukasz Szymczyk)/ Thicket, a conversation with Elżbieta Jabłońska about an installation created for the exhibition ‘All the spooks go to the cellar’ (by Łukasz Szymczyk), 3’32’’, 2016
    Heim (Hubert Czerepok, 7′38′′, 2017)
    Nigdy nie miałem dobrego snu / ‘I have never had a good dream’ (realizacja: Rafał Urbacki wraz z Konradem
    Wujciówem / by Rafał Urbacki with Konrad Wujciów, 2′38′′, 2018)
    Totalofon (film dokumentujący warsztaty dźwiękowe z Dawidem Gąsiorkiem / a film documenting sound workshops run by Dawid Gąsiorek, 2′44′′, 2015)

15.00 – przerwa kawowa / coffee break

15.30 – Sztuka spod lady. Jak przemycić sztukę współczesną do szkoły? / Under-the-counter art. How to smuggle contemporary art into school?
    Agata Cukierska, programme director of Kronika Gallery
    Patricia Ellis, MA Fine Art Course Leader, Chelsea College of Arts London
    dr hab. Jola Jastrząb, Head of the Painting Department and Leader of Environmental Doctoral Studies ASP Katowice Katarzyna Kalina, educator at CSW Kronika
    Antonina Konopelska, PhD Student, ASP Katowice