Aktualności 14.02.2020

Philippe Gerlach – co się działo w Pracowni Międzynarodowej

Zajęcia w Pracowni Międzynarodowej w semestrze zimowym 2019/20 były prowadzone przez artystę fotografa niemieckiego pochodzenia Philippe Gerlacha.

W zajęciach uczestniczyła grupa studentów Wydziału Artystycznego i Projektowego. Program zakładał serię wykładów i prezentacji, ale w głównej mierze prowadzący koncentrował się na pracy indywidualnej (1:1), która otwierała, stymulowała kreatywność studentów oraz zachęcała do podejmowania ryzyka eksperymentu w procesie twórczym.

Jednym z elementów najbardziej istotnych w procesie dydaktycznym zaproponowanego przez Philippe Gerlacha była doświadczenie bezpośrednie, wizyta w Berlinie, w której programie znalazł się wykład i spotkanie w Spike Art Magazine Berlin, oprowadzanie kuratorskie po retrospektywnej wystawie Roberta Franka w C/O Berlin oraz zajęcia praktyczne w prywatnym studio prowadzącego.

Listopad był czasem przygotowania i produkcji projektów fotograficznych oraz regularnych spotkań za pośrednictwem skaype. W trakcie grudniowych zajęć studenci pracowali bezpośrednio nad rezultatem przygotowując podsumowującą wystawę.
Grupa była bardzo aktywna a prowadzący zyskał szybko bardzo duże zaufanie co na pewno wpłynęło bardzo korzystnie na efekty kształcenia.

Dodatkowo wystawa wpisując się w program Trzeciego Międzynarodowego Forum Parallax przyczyniła się do zawiązania dyskursu krytycznego wokół poruszanych przez studentów tematów.