Aktualności 17.11.2018

Ruszyła 18. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Zachęcając młodych twórców do udziału w konkursie, korzystamy z okazji do szerszej dyskusji na temat współczesnej kondycji artysty i odbiorcy, zmagających się coraz częściej ze zmienną, niepewną i niejednoznaczną rzeczywistością – informują organizatorzy.

18. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii, jest okazją do szerszej dyskusji na temat współczesnej kondycji artysty i odbiorcy, zmagających się coraz częściej ze zmienną, niepewną i niejednoznaczną rzeczywistością. Konkurs adresowany jest do studentów IV i V roku wszystkich wydziałów i kierunków artystycznych polskich uczelni.

Artystyczna Podróż Hestii zwraca uwagę na rzeczywiste problemy zarówno młodych twórców, ale też i odbiorców, którzy funkcjonują w świecie nieustannych akcji i reakcji, krytyki oraz mniej lub bardziej ryzykownych posunięć. Z perspektywy rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę studentów, udział w konkursie APH staje się w ten sposób milowym krokiem w mierzeniu się z naturalnym poczuciem niepewności. To też jedna z wielu dróg stawania się artystą.

Zainteresowani konkursem studenci, tworzący prace w obszarach: malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance, mogą przesyłać swoje zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii od 13 listopada 2018 roku przez specjalny panel na stronie internetowej. Przed uczestnikami 18. edycji konkursu APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w dwóch prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia.

W najnowszej, 18. edycji konkursu kładziemy nacisk na pokazanie rzeczywistości świata sztuki, na potrzebę zadawanie pytań o kondycję artysty i odbiorcy we współczesnym świecie. Pytania te nie są łatwe, ale są pretekstem do merytorycznej dyskusji na temat postaw, doświadczeń i obaw, z jakimi borykamy się dzisiaj wszyscy, bez względu na profesję, w jakiej się rozwijamy. Artyści mają bowiem takie same problemy jak my wszyscy a przemyślany proces twórczy jest takim samym wyzwaniem jak realizacja konceptu biznesowego czy też rozwój ścieżki zawodowej każdego z nas. W naszym konkursowym przesłaniu chcemy podkreślić i docenić starania uczestników – młodych twórców, że mimo ryzyka chcą zostać artystami – tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii – informują organizatorzy.

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA a ugruntowana pozycja inicjatywy to zasługa wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Residency Unlimited w Nowym Jorku, centrum rezydencyjne Rupert w Wilnie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu stworzono kolekcję składającą się z ponad 40 dzieł;  zrealizowano również 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 43 wystawy indywidualne oraz zbiorowe w całym kraju.

Zgłoszenia prac konkursowych:
www.artystycznapodrozhestii.pl/konkurs