11. Triennale Grafiki Polskiej
„Zimową porą kiedy śląski krajobraz zazwyczaj więcej ma w sobie z rysunku niż z malarstwa, raz na trzy lata Katowice stają się centrum polskiej grafiki – miejscem , w którym ten rodzaj sztuki splata pojedyncze historie w opowieści o czasie, zmieniając zarazem jego status z bieżącego na współczesny (...)"
„Zimową porą kiedy śląski krajobraz zazwyczaj więcej ma w sobie z rysunku niż z malarstwa, raz na trzy lata Katowice stają się centrum polskiej grafiki – miejscem , w którym ten rodzaj sztuki splata pojedyncze historie w opowieści o czasie, zmieniając zarazem jego status z bieżącego na współczesny.
A większą część tych trzech ostatnich lat wypełniał czas trudny: neurotyczny i melancholijny. Czas niepewności, izolacji i przesileń, który bez wątpienia pozostawił po sobie ślad, odciskając się na naszym sposobie funkcjonowania. Mimo więc, że najczęściej był on przeżywany indywidualnie (a nierzadko i samotnie) nie może być odpowiedzialny wyłącznie w liczbie pojedynczej, ponieważ istotą i warunkiem szukania jakiegoś sensu tego doświadczenia jest świadomość, że ma ono również wymiar wspólny. (…) Wystawa 11.TGP zaprasza nas więc pod powierzchnię spraw bieżących, by właśnie spod nich wydobyć nasze wspólne doświadczenie.” Ze wstępu Grzegorz Hańderek
Zgodnie z zapisami Regulaminu 11.TGP, rejestracja prac odbywała się za pomocą autorskiego elektronicznego systemu rejestracyjnego TGP w okresie 1-30 czerwca 2021 r. Z powodu dużego zainteresowania uczestników Komitet Organizacyjny podjął decyzję o przedłużeniu tego terminu do dnia 2 lipca, godz. 23.59.
Do tego momentu system elektroniczny przyjął 638 prac 286 artystów, z których ostatecznie do konkursu dopuszczono 623 z nich. We wprowadzonej w tej edycji po raz pierwszy kategorii „Debiut” zgłoszono 114 prac 57 artystów.
Tekst w języku polskim i angielskim.
redakcja: Anna Cichoń, Bogdan Topor
teksty: Grzegorz Hańderek, Bogdan Topor, Tomasz Daniec
projekt graficzny: Roman Kaczmarczyk
wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
rok wydania: 2021
ISBN 978-83-65825-71-1