Tomasz Bierkowski
- profesor sztuki
- profesor
- Katedra Projektowania Graficznego
- profesor sztuki
- profesor
- Katedra Projektowania Graficznego
Prof. Tomasz Bierkowski projektant, doradca, badacz, wykładowca akademicki, krytyk dizajnu. Specjalizuje się w projektowaniu publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także projektowaniu identyfikacji wizualnej. Autor książek: O typografii, Solidaryca – fenomen komunikacyjny, Typografia dla humanistów (współautorka dr hab. Ewa Repucho); ponadto autor wielu artykułów poświęconych typografii i komunikacji wizualnej w publikacjach naukowych i prasie specjalistycznej w Polsce oraz za granicą (m.in. „2+3D”, „Sztuka Edycji”, „Ars Poligraphica”, „Designum”, „Typo 365”).
Autor recenzji licencjackich, magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych w kraju i za granicą (m.in. Uniwersytet Wrocławski, regularnie Akademia Sztuk Pięknych i Dizajnu w Bratysławie, Politechnika w Koszycach).
Prowadzi warsztaty, szkolenia oraz wykłady w wyższych uczelniach w Polsce i za granicą (USA, Turcja, Słowacja, Czechy, Wielka Brytania), a także w firmach krajowych i zagranicznych. W 2013 visiting profesor w Akademii Sztuk Pięknych i Dizajnu w Bratysławie. Regularnie występuje na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Interesuje się badaniami dotyczącymi użyteczności komunikatów wizualnych, stara się również wdrażać idee zrównoważonego rozwoju oraz design thinking do komunikacji wizualnej. Obecnie prowadzi badania nad dorobkiem dydaktycznym prof. Krzysztofa Lenka (badania ukończone; planowana publikacja w Holandii w 2021 r.) i prof. Romana Duszka.
Na swoim koncie ma nagrody w konkursach m.in. na Najpiękniejszą Książkę Roku (grand prix, wyróżnienia, nominacje), Polish Graphic Design Award, czy Śląska Rzecz (grand prix, wyróżnienia, nominacje). Ponadto w roku 2019 otrzymał rektora Uniwersytetu Warszawskiego na Targach Książki Akademickiej i Naukowej w kategorii „Najlepsza publikacja akademicka w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych” oraz główną Nagrodę Naukową Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w kategorii „Prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym”.
Juror i przewodniczący krajowych i międzynarodowych komisji konkursów projektowych (m.in. „Najpiękniejsza czeska książka roku” w 2019 i 2020, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego komisji, „Słowacka Państwowa Nagroda w Dziedzinie Dizajnu”, Triennale Plakatu na Cyprze, konkurs na logo „Roku Teatru Słowackiego 2020”, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego komisji, „Najpiękniejsza Książka Roku 2019”).
Jego klientami są m.in.: Play, centrum dizajnu Zamek Cieszyn, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Kronika, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Fundacja Galerii Foksal, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Instytut Polski w Wiedniu, Instytut Polski w Brukseli, Instytut Polski w Paryżu, Muzeum Tychy.