Cały Kalarus w Rondzie Sztuki
Roman Kalarus jest wyjątkowy z wielu powodów. Pierwszy – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Drugi – za życia jest nazwany mistrzem. Trzeci – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji.
Może właśnie dlatego uszło mu na sucho tak niewinne mieszanie sacrum i profanum, biustów z zastępami anielskimi. Pisanie o skojarzeniach względem Kalarusa jest jak tłumaczenie nastolatkom czym jest TIKTOK. To jak opisywanie przyjemności bez późniejszego sprawdzenia na własnej skórze.
Estetyka Romana Kalarusa to fascynacja ciałem, lotem, pędem z popędem. Dynamiczne i pełne znaczących detali przedstawienia o soczystych kolorach. Widać, kim jest bez względu na medium, w jakim się wyraża – w tak charakterystycznym plakacie, geście liternictwa, ilustracji, grafice, scenografii aż po! Aż po polichromie w kaplicy Archidiecezji. Ogromny dorobek, którego przedstawiamy zaledwie namiastkę, rozpycha się i gości w głowie oraz przestrzeni. Ironicznie igra z poczuciem moralności, nic sobie z niej nie robiąc. Przecież jest zabawą. Proszę Państwa, za wszelkie niesnaski i niezrozumienie poczucia humoru Mistrz zostaje rozgrzeszony. W końcu jest Romantykiem, który odleci kiedyś w Zeppelinie.
Roman Kalarus- profesor sztuk plastycznych, kultowy plakacista, grafik i ilustrator. Urodził się w 1951 roku. Obecnie profesor zwyczajny – prowadzi pracownię projektowania plakatu na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawia prace na ważnych pokazach plakatu i grafiki w kraju i zagranicą. Brał udział w wystawach, sympozjach i warsztatach - m. in. „Grafist '99” - Mimar Sinan University, Istambul (Turcja), „Vital” - Center for Design Studies, 2000, Tel Aviv (Izrael), Universidad Diego Portales i Universidad Vina del Mar, 2005, Santiago i Vina del Mar (Chile), University of Pennsylvania, Indiana (USA). Współautor i współrealizator (wspólnie z Joanną Piech) polichromii, malarstwa i witraży w kościołach pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach i Matki Kościoła w Katowicach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Tworzy obrazy, plakaty, grafiki, znaki graficzne, ilustracje, scenografie teatralne, wnętrza kościołów i klubów muzycznych.
Kuratorka wystawy: Joanna Ambroz
Aranżacja wystawy: Joanna Kubieniec
Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 25 września 2020 do 20 października 2020 w Galerii Rondo Sztuki.