Rondo sztuki 04.09.2018

Kiedy matematyk spotyka artystę… 30 lat BPSC - Sponsora Młodej Sztuki

Wystawa ukazująca – zarówno poprzez prace artystów młodego pokolenia, jak i te stworzone przez uznanych twórców – w jaki sposób sztuka może na stałe zagościć w rzeczywistości biznesowej.

Ponad 40 lat temu Ignacy Miedziński, student matematyki, spotyka Tomasza Struka – studenta Akademii Sztuk Pięknych. Przyjaźń, która wówczas się rozpoczęła trwała przez całe życie. I mimo że kilka lat później Panowie funkcjonowali już w pozornie bardzo oddalonych od siebie światach (Ignacy Miedziński, był Prezesem dynamicznie rozwijającej się spółki IT, a Tomasz Struk uznanym artystą), jedna rzecz pozostała niezmienna – ich miłość do sztuki. Głębokie przekonanie o ważności sztuki, potrzebie jej wspierania i promowania. Synergia dwóch wyjątkowych, wzajemnie inspirujących się osobowości w połączeniu z motywacją wynikającą z pasji musiała doprowadzić do stworzenia nietuzinkowych i na ówczesne czasy wizjonerskich inicjatyw. Kilkanaście lat temu przyjaciele wcielili w życie dyskutowany przez kilka lat projekt przywrócenia na Śląsku idei mecenatu, a wsparcie sztuki na stałe wpisało się w misję BPSC. Rok po roku pojawiały się kolejne projekty, których celem było wspieranie młodych artystów, którzy ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
W 2006 roku powstał konkurs na Najlepszy Dyplom. W kolejnych latach BPSC wspierało młodych twórców na wielu płaszczyznach. Wspólnie z ASP organizowano wystawy, realizowano konkursy projektowe, wydawano publikacje. Ponad dekadę temu zaczęto tworzyć także kolekcję firmy, składającą się z prac nie tylko świeżych absolwentów katowickiej ASP, ale także uznanych twórców związanych z naszym regionem. Obecnie jest to jedna z największych biznesowych kolekcji sztuki w kraju.

„Kiedy matematyk spotyka artystę…” jest wystawą, ukazującą – zarówno poprzez prace artystów młodego pokolenia, jak i te stworzone przez uznanych twórców – w jaki sposób sztuka może na stałe zagościć w rzeczywistości biznesowej. Wielkoformatowe cykle graficzne, malarstwo (od realistycznych obrazów po różne formy konceptualnych autorskich wypowiedzi) oraz różnorodne rozwiązania projektowe pokazują bogate spektrum możliwości nowoczesnej sztuki i designu. Wystawa jest opowieścią o synergii, stanowiącej wartość dodaną na wielu przestrzeniach. Wskazywana jako wzorcowa przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpraca między Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i BPSC w optymalny sposób obrazuje przenikanie się działania artystycznej uczelni wyższej i świadomego wartości kultury przedstawiciela współczesnego rynku pracy.
Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza