„Materia bazowa” – wystawa w Rondzie Sztuki
Wystawa „Materia bazowa” jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji „Inny/Obcy/Ten Sam – widmowa obecność Bellmera i niepozbywalne prawo pożądania” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
Nie wiesz, do czego zmierzają przeprowadzane tu eksperymenty. Zachodzące procesy przebiegają w sposób niedostrzegalny dla oka albo właśnie się zakończyły. Widzisz tylko zastygle formy jako efekty wizualnych badan: osobliwe rekwizyty, kostiumy, lejące się tkaniny, hybrydyczne twory, momentami zwiotczale i omdlewające, w innych miejscach wybujale, sprężyste i odporne.
Próbując ramować ten zbiór, szukasz jego ukrytej mechaniki. Budujesz prowizoryczny schemat pulsującej materii w procesie ciągłej przemiany. Zamiast obsesji katalogowania, odkrywasz wielopoziomową gloryfikację lepkości rozpisaną na czynności przylegania, splecenia i stopienia. Dążenie do jasnych podziałów zastępuje tu reguła przenikania. W jej wyniku byty ulegają rozszczelnieniu i rozchwianiu. Są ciągliwe, odkształcalne. Stykają się i mutują w pętli szybkiego rozrostu, pęcznienia i rozpadu.
"Materia bazowa" wpisuje się w archaiczne przekonania myślicieli o tym, że wszystko składa się z tego samego, bierze początek z jednej matrycy. Dopiero z czasem filozofia zaczyna postrzegać byty jako istniejące w izolacji, oddzielne. Współcześnie niezwykle kuszący wydaje się powrót do koncepcji scalenia wszystkiego w jednej masie, propagowania wizji płaskich ontologii, bez hierarchii i klasyfikacji. Gdzie ważne byłyby przede wszystkim konfiguracje powiązań i oddziaływań przynoszące nowe symbiotyczne modele funkcjonowania.
Fantazja o utopijnej materii bazowej uelastycznia wyobraźnie. Po odrzuceniu problematycznego pojęcia normy, a razem z nią jej przeciwieństwa czyli hybrydy, anomalii, zdziczenia czy monstrum, pojawia się obietnica wspólnoty opartej na bliskim sąsiedztwie i licznych pokrewieństwach, w której sieci wzajemnych relacji okazują się zaskakująco gęste.
/kuratorka: Marta Lisok/
W wystawie udział biorą: Wiktoria Walendzik, Maryna Sakowska, Martyna Pinkowska
Kuratorka: Marta Lisok
Sponsor wystawy: BPSC
10.12.2021, godz.17.00 – oprowadzanie po wystawie z udziałem artystek