POCZYTALNOŚĆ: Śląska Szkoła Reportażu – spotkanie z Magdaleną Kicińską
Tematem kolejnego spotkania w ramach cyklu literackiego Poczytalność będzie książka Magdaleny Kicińskiej "Pani Stefa" wyciągająca z cienia postać Stefani Wilczyńskiej, która wraz z Januszem Korczakiem prowadziła Dom Sierot w Warszawie.
Magdalena Kicińska (ur. 1987) – reporterka. Redaktorka działu „Rzeczywistość” w „Piśmie. Magazynie Opinii”. Współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa, za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy.
Pani Stefa
Aż trudno uwierzyć, że przez tyle lat rolę Stefanii Wilczyńskiej sprowadzano do funkcji pomocnicy Janusza Korczaka. Jakie to niesprawiedliwe wobec kobiety, bez której warszawski Dom Sierot przy Krochmalnej na pewno nie mógłby istnieć. I jak dobrze, że Magdalena Kicińska wyciąga panią Stefę z cienia, przywraca jej godność i równorzędne miejsce obok pana Doktora.
Magdalena Grzebałkowska
Nie znam nikogo innego, kto z podobną uwagą i wrażliwością potrafiłby utkać tę opowieść. Spojrzeć na wszystko z dystansem, innym razem rozmienić na drobne. Ale tylko po to, żeby zobaczyć jeszcze dokładniej. „Dziękuję, że o niej piszesz” – powiedział Magdalenie Kicińskiej Gerszon Mandelblat, były wychowanek Domu Sierot w Warszawie. I my powinniśmy być wdzięczni.
Angelika Kuźniak
Współorganizacja: Regionalny Instytut Kultury
Spotkanie prowadzi: Adrian Chorębała
wstęp wolny.