Roman Starak "Ponad czasem"
Są takie obrazy, posiadające niezwykłą moc oddziaływania. Raz zobaczone, pozostawiają po sobie ślad na długo.
Powstają najczęściej z głębokiej potrzeby „opowiedzenia siebie”. Daje im ona autentyzm i wydostaje z warstwy rozwiązań jedynie formalnych. Ich język, dzięki szczerości wypowiedzi i umiejętnemu operowaniu wybranymi środkami wyrazu, okazuje się równocześnie osobisty i uniwersalny. Taka twórczość pojawia się rzadko. Jej przykładem jest sztuka jednego z najważniejszych twórców, grafików, związanych z Górnym Śląskiem - Romana Staraka.
Odkąd Roman Starak we wczesnych latach swojej młodości przybył na Śląsk, obserwował i opisywał otaczającą go rzeczywistość. Powstałe na przestrzeni sześćdziesięciu lat prace, stanowią uważną opowieść o Miejscu. Opowieść głównie czarno-białą, syntetyczną, budowaną za pomocą odważnego śladu i prostych, oszczędnych form.
Artysta posiadał umiejętność wnikliwego wartościowania - wydobywał i pozostawiał jedynie to, co istotne. Abstrakcja była dla niego sposobem na dotarcie do esencji rzeczy. Jego prace są charakterystyczne. Każda stanowi odrębny, wirtuozyjnie zakomponowany wszechświat. Urzekają potraktowaniem tematu, igrają z dwuwymiarową powierzchnią i granicami prostokątnej kompozycji. Sprawiają, że nie chce się od nich oderwać wzroku.
Wystawa „ponad czasem” to pierwszy tak retrospektywny przegląd dorobku Romana Staraka. Składają się na nią prace z wczesnego okresu - obrazy, szkice, litografie i wklęsłodruki, pierwsze druki wypukłe oraz przede wszystkim późniejszy, obszerny zbiór kilkudziesięciu linorytów. To w nich przez kolejne dekady artysta w pełni rozwinął indywidualny sposób wypowiedzi.
Wystawa ta ma na celu uhonorowanie niezwykłej twórczości, wyrastającej całkowicie z tego miejsca. Będącej świadectwem wrażliwego, uważnego bycia, przebywania tutaj. A równocześnie stanowiącej unikatową, cenną „opowieść”, zrozumiałą poza miejscem i ponad czasem.
Michalina Wawrzyczek-Klasik