Zakład Teorii i Historii Sztuki

Zakład Teorii i Historii Sztuki rozpoczął działalność w 2001 r. (w latach 2001–2002 jako Katedra Teorii i Historii Sztuki) wraz z chwilą powstania samodzielnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Utworzenie autonomicznej jednostki teorii w uczelni umożliwiło prowadzenie przedmiotów teoretycznych na odpowiednio wysokim poziomie, co zaowocowało dzisiejszą formułą, w której są wykładane: filozofia i filozofia współczesna, historia sztuki, historia dizajnu (także malarstwa i grafiki), teoria komunikowania i mediów, semiotyka, teoria kultury. Seminaria specjalizacyjne i teoretyczne służą właściwemu przygotowaniu części teoretycznej dyplomu w postaci prac licencjackich i magisterskich. Uruchomienie Zakładu otworzyło perspektywę prowadzenia własnych badań, organizowania konferencji naukowych i dało początek uczelnianemu wydawnictwu Folia Academiae publikującemu wydawnictwa uczelni o charakterze naukowym.