Computation & Design
W tym semestrze zajęcia w pracowni międzynarodowej poprowadzą Stephan Thiel, współzałożyciel berlińskiego studia NAND, specjalista w dziedzinie projektowania interakcji i informacji wizualnej oraz Jack Rusher, ekspert i doradca w dziedzinie technologii, programista, twórca grafiki generatywnej.
Zajęcia poświęcone będą wykorzystaniu danych i algorytmów w procesie projektowania. Program adresowany jest do studentów bez doświadczenia w programowaniu lub z minimalnym doświadczeniem w tym obszarze, zainteresowanych nauką nowych narzędzi przydatnych w projektowaniu graficznym, projektowaniu interakcji i wizualizacji danych.
Zajęcia będą miały formę dwóch intensywnych, tygodniowych warsztatów. Czas pomiędzy warsztatami przeznaczony będzie na indywidualną pracę nad własnymi projektami.
Pierwszy tydzień rozpoczniemy od zdobycia podstawowych umiejętności wymaganych do dalszej pracy. Stopniowo dowiadując się jak działają algorytmy poznamy nowe metody tworzenia abstrakcyjnych kompozycji: nauczymy komputery, jak rysować. Zamiast zajmować się teorią programowania, oddamy się wizualnym eksperymentom pracując od razu z działającym kodem.
W dalszej części tygodnia uzupełnimy całą mieszankę o dane i poznamy narzędzia służące ich wizualizacji. W tej części prześledzimy też pokrótce historię wizualizacji danych i jej podstawowe zasady. Pierwszy tydzień zakończymy ćwiczeniem z wizualizacji pracując z tajemniczym i ekscytującym zbiorem danych.
W drugim tygodniu skupimy się na indywidualnych projektach. Każdy z uczestników może liczyć na bezpośrednie wsparcie przy realizacji swojego pierwszego projektu opartego na danych i obliczeniach. Podstawowym wymogiem dla wszystkich projektów będzie wykorzystanie programowania i danych – natomiast temat, forma i medium mogą być dowolne (oczywiście pod warunkiem, że nie będą dla nikogo krzywdzące lub obraźliwe). W ramach drugiego tygodnia pracy odbędą się również krótkie prezentacje wprowadzające, na które zapraszamy zainteresowanych.
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.