Pracownia uwzględnia podejście, w którym sztuka nie jest jedynie bezpieczną przestrzenią wydarzenia artystycznego, lecz aktywnym prowokatorem społecznych dyskusji. W duchu myśli Claire Bishop, sztuka nie tylko powinna angażować i inspirować, ale także wywoływać dyskurs i prowokować odbiorców do przemyślenia współczesnych realiów i możliwości zmian. Praca w ramach przedmiotu zakłada relację z tym, co dzieje się na zewnątrz Akademii i opiera się na wdrażaniu sztuki w przestrzenie społeczne. Kluczowym założeniem jest, by akt twórczy wynikał z rzeczywistego zapotrzebowania społecznego, a projekty tworzone były we współpracy z otoczeniem. Równocześnie podczas zajęć wspierane są wspólne działania twórcze studentów i studentek, wymiana dobrych praktyk i kolektywne uczenie się.
Program pracowni wywodzi się z idei sztuki partycypacyjnej, która zakłada współpracę, dialog, a także zaangażowanie odbiorców i odbiorczyń w proces twórczy. Artystka pełni tu rolę inicjatorki – tworzy sytuacje, które zachęcają uczestników i uczestniczki do wspólnego działania. Osoby studiujące zdobywają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu sztuki, a także umiejętności społeczne, które umożliwiają podejmowanie działań na rzecz różnych środowisk. Program obejmuje współpracę z zewnętrznymi instytucjami, takimi jak np. Areszt Śledczy w Katowicach, Narodowy Instytut Onkologii w Katowicach, Dom Aniołów Stróżów w Sosnowcu.
Proces realizacji projektów studenckich w ramach przedmiotu dzieli się na kilka etapów: od opracowania pomysłów i przeprowadzenia wstępnych badań, poprzez rozwijanie artystycznych strategii oraz krytyczną analizę problematyki projektu, aż po podjęcie twórczych działań w kontakcie z przestrzenią społeczną. Każdy z tych etapów wzbogaca studentów i studentki w wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji twórczych i zaangażowanych społecznie projektów.
Jolanta Jastrząb
- profesor sztuk plastycznych
- profesor
- profesor sztuk plastycznych
- profesor
Agata Szymanek
- doktor sztuki
- adiunkt
- doktor sztuki
- adiunkt