Podstawy projektowania graficznego i typografii 2 rok
Przedmiot „grafika edytorska” ma na celu zapoznanie studentów grafiki warsztatowej z podstawowymi zagadnieniami związanymi z realizacją opracowań edytorskich i form wydawniczych. Studenci uczestniczący w zajęciach muszą wykazać się podstawową znajomością zagadnień z zakresu projektowania graficznego i typografii.
W ramach zajęć studenci zostają zapoznani z metodami organizacji materiału graficznego (siatka publikacji), zasadami organizacji komunikatu wizualnego o określonej strukturze ważności oraz możliwościami doboru środków i procedur technologicznych. Program obejmuje przede wszystkim realizację wybranych zadań projektowych i ćwiczeń z zakresu projektowania edytorskiego np. projekt układu graficznego wybranej publikacji, projekt zestawu druków promujących wydarzenie kulturalne itp.
Praca ze studentami ma charakter zindywidualizowany. Treści programowe realizowane są w formie zadań projektowych, ćwiczeń i wykładów. Zadania projektowe realizowane są przez studentów jako zadania domowe, podlegające korektom w trakcie zajęć. Realizacja zadania jest wspomagana przez prowadzących i omawiana podczas cotygodniowych korekt, służących szczegółowej analizie podjętych przez studenta działań projektowych. W trakcie realizacji programu dydaktycznego studenci mają możliwość współuczestnictwa w doborze tematu. Część zadań ma charakter problemów projektowych, dających możliwość realizacji w oparciu o indywidualnie dobraną zawartość treściową.