0.72 – Jakub Szachnowski

Showroom pracowni grafiki cyfrowej ASP w Katowicach (ul. Koszarowa 19, III piętro) zaprasza na wystawę.

0.72*
Co może stanowić symboliczny pomnik naszej cywilizacji, równocześnie przypominając nam o nadejściu nowej ery? Fragmenty pozostawione przez postęp przestają być zwykłymi odpadkami, a stają się śladami-symbolami i punktem odniesienia nie tylko dla naszej przeszłości, ale przede wszystkim dla przyszłości.

Rozwój wiąże się z faktem pozostawienia po sobie śladu. Dokumentowane składowiska odpadów górniczych, pomimo długoletniej rekultywacji, są nadal zawieszone pomiędzy byciem, a nie byciem - twardo i wyraźnie odznaczając się w przestrzeni. Jednocześnie pozostają wciąż na uboczu, znikające, zignorowane. Można je traktować jako osobny (obcy, inny — nawiązując do kosmicznej tematyki) organizm, który cały czas żyje i przeobraża się. Projekt stał się okazją do przyjrzenia się zachodzącym przemianom. Jest to proces, w którym każdy z nas uczestniczy, ale dopiero dostrzeżenie materialnych zapisów tej zmiany pozwala na oswojenie i lepsze zrozumienie jej skutków, nierozerwalnie związanych z rozwojem.

*Według wzoru zaproponowanego przez Carla Sagana cywilizacja ludzka znajduje się na etapie rozwoju 0,72, gdyż wykorzystuje 0,16% energii dostępnej na Ziemi. Skala ta miała służyć jako podział postępu cywilizacji, gdzie ilość zużywanej energii jest głównym kryterium oceny jej rozwoju.
Jakub Szachnowski

• Jakub Szachnowski – informacje o artyście

Jakub Szachnowski (ur. 1998 w Nowym Sączu), artysta wizualny, fotograf. Student na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz fotografii kreatywnej w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Zajmuje się video art’em, animacją, instalacją, mappingiem i scenografią. Współzałożyciel kolektywu wydawniczego RUST skupiającego się na self-publishing’u oraz promocji debiutujących fotografów.

Uczestnik m.in konkursowej sekcji laboratorium Cracow Art Week KRAKERS 2022, International Student Book Art Competition w GAFU Gallery, Biennale Fotografii TIFF oraz laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.