Artysta – Zawodowiec / Artystka – Zawodówka 2023

Rozpoczęły się zapisy na tegoroczną edycję projektu Artysta – Zawodowiec / Artystka – Zawodówka 2023. Fundacja Sztuki Polskiej ING zaprasza na wykłady online, które odbędą się między 20 marca a 30 marca o godzinie 18:00-20:00).

Wykłady poprowadzą: Łukasz Rusznica, Małgorzata Mirga-Tas, Tomek Szymański, Joanna Rzepka, Michał Grzegorzek, Joanna Synowiec, Aleksandra Przegalińska oraz Aleksandra Jach.

A–Z to projekt edukacyjny dla artystów i artystek sztuk wizualnych oraz osób studiujących na uczelniach i wydziałach artystycznych. Jak co roku wyjątkowe grono ekspertów i ekspertek w dziedzinie sztuki współczesnej opowie o narzędziach i praktykach pomocnych w zawodowym funkcjonowaniu w świecie sztuki.

Program zajęć

20 marca, Po pierwsze, zadbaj o siebie – Aleksandra Jach
Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Jak zachować przestrzeń dla kreatywności i swobody jednocześnie myśląc o rachunkach do zapłacenia? Jak w zrównoważony sposób planować swoją karierę?

21 marca, Spotkanie z artystką – Małgorzata Mirga-Tas
Jak rodzina i przyjaciele mogą Ci pomów? Jak wygląda praca nad wystawą na Biennale w Wenecji? Czy współpraca z galerią zmienia wszystko?

22 marca, Kolektywy i współautorstwo – Joanna Rzepka
Jakie są korzyści z działania w grupie? Jakie pułapki czyhają na osoby pracujące kolektywnie? Jak kolektywy postrzegają instytucje i rynek? Jak prawo autorskie rozpatruje kwestie współautorstwa?

23 marca, Spotkanie z kuratorem – Michał Grzegorzek
Jakie są nowe języki wystawiennicze? Kto i jak queeruje kanon i instytucje? W którym muzeum odbywają się najlepsze nocne tańce?

27 marca, Freelance, samoorganizacja i rodzicielstwo – Joanna Synowiec
Gdzie szukać środków na realizację swoich projektów? Gdzie znajdziecie miejsce na pracownię? Czy tzw. późny debiut musi oznaczać wykluczenie? Jak znaleźć otwarte instytucje, które przychylnie patrzą na osoby opiekuńcze?

28 marca, Spotkanie z artystą – Łukasz Rusznica
Czy to ok, że mi się nie uda? Zazdroszczę koleżance, co dalej? Po co mi to wszystko, tylko przecież boli.

29 marca, Sztuka w social mediach – Tomasz Szymański
Czego nie wrzucać na Instagrama? Jak skutecznie rozwijać swój profil? Jak przygotować zdjęcia i wideo do publikacji?

30 marca, Artystka przyszłości – Aleksandra Przegalińska
Jak sztuczna inteligencja wpływa na kształt sztuki? Jak twórczość artystyczna wpływa na rozwój sztucznej inteligencji? O czym można porozmawiać z botem?

Konsultacje portfolio
Zapraszamy również na indywidualne spotkania z wykładowcami – dwudziestominutowe konsultacje, które odbędą się za pomocą aplikacji Zoom, podczas których będzie można porozmawiać o własnej twórczości z prowadzącymi. Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Ilość miejsc jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność wysłania portfolio.

Letnia Szkoła
Wśród grupy osób biorących udział w konsultacjach portfolio wyłonimy około 10 osób, które zaprosimy na Letnią Szkołę, czyli program mentoringowy. Fundacja pokrywa wszystkie koszty udziału w szkole letniej, w tym takie jak przejazd, zakwaterowanie i wyżywienie.