Sarkofagi metalowe w Grobach Królewskich na Wawelu. Historia, wymowa ideowa, konserwacja i restauracja.

Pierwsza interdyscyplinarna, bogato ilustrowana monografia metalowych sarkofagów wawelskich traktująca zagadnienie zarówno w szerokiej perspektywie kulturowej i dziejowej jak również ukazująca problematykę ich konserwacji oraz kwestie technologiczne i morfologiczne.

Asumpt do powstania książki dała wieloletnia współpraca autorek: konserwatorki zabytków i historyczki sztuki, podczas prowadzonej w latach 2015-2020 przez pracownię Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, konserwacji i renowacji 18 sarkofagów metalowych z krypt wawelskich. Celem pracy jest możliwie kompletne przedstawienie zespołu wawelskich sarkofagów królewskich, zarówno problematyki historyczno-artystycznej, jak również konserwatorskiej i warsztatowej. Stanowi więc próbę interdyscyplinarnego ukazania licznych problemów, które przedstawia w sposób przystępny: nie tylko dla specjalistów konserwatorów i badaczy – historyków sztuki i historyków – ale również wszystkich zainteresowanych tym zespołem.

Książka składa się z dwóch części – omówienia historii krypt i trumien, genezy i fenomenu sarkofagów metalowych w Europie i Rzeczypospolitej, a także prezentacji problematyki technologicznej i warsztatowej oraz ustaleń poczynionych podczas prac konserwatorskich. Część katalogowa zawiera niewielkie monografie poszczególnych obiektów. Oprócz opisu i historii powstania oraz dalszych losów wszystkich trumien, podjęto próbę interpretacji programów ideowych ich dekoracji. Omówiono również przeprowadzone prace konserwatorskie oraz płynące z nich wnioski.

Tekst w języku polskim, streszczenia angielskie i niemieckie.

Agnieszka Trzos

• doktor sztuki