Uroczyste przyznanie statusu Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach profesorowi Toshihiro Hamano

Uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni odbyło się 21 marca w auli budynku przy Raciborskiej 37

Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą oraz realizacjami monumentalnymi. Wykształcił kilka pokoleń artystów. Nagradzano go na najważniejszych imprezach graficznych świata. W środę 21 marca profesor Toshihiro Hamano otrzyma tytuł Profesora Honorowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni odbyło się w auli budynku przy Raciborskiej 37. O godzinie 11.30 profesor spotkał się ze studentami uczelni, a o 14.30 z reprezentantami polskiego środowiska grafików artystycznych (oba spotkania miały miejsce w sali kinowej przy budynku Raciborskiej 50).

Profesor Toshihiro Hamano ukończył Akademię Sztuk Pięknych Tama w Tokio. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą oraz realizacjami monumentalnymi. Wykształcił kilka pokoleń artystów. Nagradzano go na najważniejszych imprezach graficznych świata. Założył grupę artystyczną „Ryu”, z którą od 47 lat rozwija międzynarodową wymianę kulturalną. Profesor jest także doktorem prawa cywilnego na Uniwersytecie Northumbria w Newcastle, Honorowym Senatorem Uniwersytetu w Ljubljanie, Doktorem Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, członkiem Słoweńskiej Akademii Nauki i Sztuki. Został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz uhonorowany Medalem i Dyplomem Jubileuszu 50 -lecia Międzynarodowego Biennale i Triennale Grafiki w Krakowie.