Zbiornik elementarny w Galerii Minus1.artspace

Wystawa została przygotowana w ramach współpracy między naszą uczelnią a UŚ i będzie włączona w program Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia.

Od 14 października w Minus1.artspace gości wystawa zrealizowana w ramach "Projektów Kreatywnych" Instytutu Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, którego kuratorką jest Joanna Wowrzeczka.
Wernisaż wystawy odbędzie się 26 października o godz. 17.00

Patrzymy na to, co nas otacza, w czym tkwimy po same uszy. Żujemy gęste powietrze, wywalamy jęzory jak psy po gonitwie, zasłaniamy ciało przed żrącym słońcem, zaglądamy w portfele odkręcając gaz czy wodę, pytamy o schrony zamiast o sadzonki.

W ramach pracowni „Projektów Kreatywnych” (Instytut Sztuk Plastycznych, Uniwersytet Śląski) zaczęłyśmy się zastanawiać czy i jak możemy używając sztuki zareagować skutecznie na zmiany środowiskowe. Pandemia odebrała nam przerwę w tym myśleniu. Wręcz dokręciła śruby i przyspieszyła rozważania. Podjęłyśmy decyzję o stworzeniu elementarza dobra wspólnego i trwania w obliczu zmian klimatycznych. Wojna w Ukrainie przewróciła kompletnie wyraz artystyczny tego co zaplanowałyśmy, ale pozostawiła ideę, a nawet ją wzmocniła.

„Zbiornik elementarny” oparty na siatce maskującej, czyli wspólnej matrycy i setkach splotów wykonanych przez różnych ludzi ma nam dać poczucie połączenia spojrzeń, zawiązania relacji, wzajemnego wsparcia, utkanej z pojedynczych gestów silnej ochrony.

Efekt wspólnego tworzenia od 4 maja do 11 października pozostawał w miejscu wyplatania. Słońce, ulewny deszcz, wiatr, ludzie, zwierzęta pracowały nad nim niezależnie od naszej woli. W Minus1.artspace ma pracować dalej na warunkach tegoż miejsca.