Wydział Projektowy 04.03.2020

Multisensoryczne Mediacje – Katedra Multimediów w Muzeum

Wystawa prac multimedialnych zrealizowanych w Pracowni Działań Multimedialnych, Pracowni Animacji i Gier Komputerowych oraz Pracowni Fotografii.

Na wystawie „Multisensoryczne Mediacje 2020” prezentujemy prace, jakie powstały w trzech pracowniach tworzących Katedrę Multimediów. Interdyscyplinarna Pracownia Działań Multimedialnych pokazuje eksperymentalne prace wideo z wykorzystaniem zaawansowanych technik komputerowych dotyczących kreacji dynamicznego obrazu i dźwięku, typografii w ruchu, technologii filmowej, narratologii, działań performatywnych (mapping, VJing).

Dokonania Pracowni Fotografii ilustrują fotografie dokumentalne i fotoksiążki. Pracownia Animacji i Gier Komputerowych prezentuje prace zrealizowane w rożnych technologiach od klasycznych poklatkowych filmów rysunkowych, aż po cyfrowe realizacje z użyciem programów 3D i wirtualnej rzeczywistości (czołówki, trailery do gier komputerowych, gameplaye, spoty festiwalowe oraz animacje oparte na autorskich scenariuszach).

Na wystawie mamy również okazję przedstawić prace wybranych pedagogów i doktorantów. Zobaczymy stereoskopową animację „Nebulla” zrealizowaną w technologii 3D przez dr. Marcina Nowrotka (film brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach animacji, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody). Na wystawie prezentowany jest również cykl prac fotograficznych dotyczący pojęcia „trzeciego krajobrazu” autorstwa dr. Krzysztofa Szewczyka. Kolejna interesująca ekspozycja to wideodokument koncertu/instalacji multimedialnej „Gdzieniegdzie”, zaprezentowanej w galerii ASP Rondo Sztuki podczas 8. Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza organizowanego przez NOSPR w Katowicach. Projekt zrealizował Tomasz Strojecki (słuchacz studiów doktoranckich w ASP w Katowicach) oraz Paweł Hendrich (kompozytor) wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej (dyr. Szymon Bywalec).

Wystawa „Multisensoryczne Mediacje 2020” to rodzaj podsumowania dokonań Katedry Multimediów, to czas na zaprezentowanie rezultatów naszej wieloletniej pracy oraz okazja podzielenia się sukcesami studentów i pedagogów dla publiczności odwiedzającej Dział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic.
Bogdan Król

• profesor sztuk plastycznych
  • profesor
  • Kierownik Katedry Multimediów / projektant, rysownik, który dba o rozwój i promocję animacji i gier komputerowych