Najlepsze dyplomy 2021
Nagroda BPSC i ASP w Katowicach.
-
Wydział artystyczny
Kierunek Grafika, specjalność: Grafika warsztatowa
Weronika Jarzyna
Tytuł dyplomu: Harce.
Prace graficzne jak i malarskie powstają pod wodzą instynktu, intuicji, emocji, zmysłów. Spontaniczne, abstrakcyjne kompozycje są wynikiem procesu, na który składają się takie czynniki jak odczuwanie, przeżywanie, patrzenie, sensoryczność, erotyczność, uwodzenie. Jest to odpowiedź na współczesne szybkie tempo życia, w którym zapominamy o sobie samym i własnych uczuciach.
Kierunek Malarstwo
Magdalena Łacek
Tytuł dyplomu: Moje Haiku - Uczucia, które towarzyszą mi na co dzień i te, które czasami powracają, tłumacząc teraźniejszość. Podróżuję w głąb siebie i analizuję swoją twórczość. Zapisuję ślady mniej lub
bardziej znanych mi myśli. Odkrywam w sobie samej to - co nieznane, szukam punktów wspólnych. Odczuwania kryją się w różnych sferach organizmu i umysłu. Moje obrazy są jak Haiku. Uczucia - odczucia - refleksje - subtelność -
esencja - miniatura. W pracy porównuję również poezję haiku do własnej twórczości.
-
Wydział projektowy
Kierunek Projektowanie graficzne
Patrycja Mola
„Projekt variable fontu Monsun wraz z interfejsem dla projektów dynamicznych.” Krój pisma „Monsun” oraz projekt interfejsu „Type of move” są eksploracją możliwości technologii variable fonts w animacji typografii. „Monsun” to eksperymentujący z ruchem krój akcydensowy, stworzony w celu wykorzystania w projektach opierających się na typografii dynamicznej. Z kolei „Type of move” jest narzędziem służącym do animacji variable fontów, testowania krojów, oraz przesyłu kompozycji w czasie rzeczywistym do programów do wizualizacji.Pani Patrycja Mola to bardzo świadoma projektantka, która zauważyła potrzebę projektowania fontów wariatywnych dla dynamicznych platform internetowych, fanpagów ogólnie zwanego zastosowania dla Motion designu. Dyplom jest wypracowaną i sprototypowaną wersją interaktywną interfejsu użytkownika, który dzięki oszczędnym środkom graficznym oraz logicznej architekturze interfejsu jest w stanie bardzo szybko budować i przekształcać tekst wypisywany zmiennym fontem akcydensowym jakim jest Monsun, zaprojektowany również przez autorkę.
Projekt był konsultowany z prowadzącymi przedmiot Pismo i Znak w pracowni Typografii. Dzisiejsze czasy, jak nigdy wcześniej potrzebują sprawnie działających narzędzi dla projektantów, którym przychodzi często w krótkim terminie realizować całe spektrum ruchomego designu (spoty reklamowe, ogłoszenia, banery, infografiki) na bardzo różne platformy i ekrany urządzeń elektronicznych. Powyższa praca dyplomowa jest komplementarna i z pewnością przyczyni się do lepszej jakości prac powstających w cyberprzestrzeni.
Kierunek Wzornictwo
Sonia Sudyka
“Bezpieczna rekrutacja i współpraca. Projekt usługi dedykowanej ukraińskim pracownikom i polskim pracodawcom”. Program Druh to innowacyjna usługa dedykowana ukraińskim pracownikom i polskim pracodawcom, która wspomaga przejście procesu zatrudnienia i wspólną współpracę w oparciu o zaufanie i bezpieczeństwo. Autorka trafnie zdiagnozowała aktualne bariery i trudności w zatrudnianiu osób z Ukrainy, wyodrębniła kluczowy element gwarantujący powodzenie usługi, znalazła potencjalne grupy osób wspierających cały proces.Projekt jest odpowiedzią na problem braku wzajemnego zaufania dwóch stron, spowodowanego ryzykiem oszustw ze strony nielegalnych pośredników i pracodawców w procesie rekrutacji. Za funkcją Druha stoją konsultanci, eksperci, doświadczeni pracownicy oraz baza wiedzy, dzięki którym dwie strony relacji otrzymują odpowiedzi na pytania, pomoc prawną, psychologiczną. Duża ilość wywiadów i obserwacji, pełny proces prototypowania oraz współpraca z fundacjami zajmującymi się tym tematem urealnia możliwość wdrożenia projektu.