Nowe oblicze wełny. Eksperymenty materiałowe w czasie Łodź Design Festival.
Katarzyna Pełka-Bura oraz Alicja Pałys zapraszają do Centrum Festiwalowego Art_Inkubator w Fabryce Sztuki.
Wełna, jako popularny, a także głęboko zakorzeniony w rodzimej tradycji surowiec tekstylny, stała się podstawą do śmiałych poszukiwań projektowych. Zaniechanie wykorzystywania polskiej wełny w powszechnym użytku, powoduje, iż materiał ten jest traktowany dziś jako odpad. Możliwość powtórnego jego wykorzystania oraz naturalna forma pozyskiwania w procesie strzyżenia, wpisują ten materiał w filozofię zero waste.
Studenci ASP w Katowicach zainspirowali się właściwościami wełny, ekologiczną wartością oraz tradycyjnymi metodami obróbki materiału. Poszukując nowych możliwości wykorzystania surowca, eksperymentowali z jego strukturą, właściwościami fizycznymi oraz cechami wizualnymi. Starali się także na nowo zinterpretować zapomniane techniki rzemieślnicze. Wszystko po to aby wskrzesić zapomniany potencjał surowca.
Eksperymenty materiałowe odbywają się w ramach przedmiotu prowadzonego na studiach II stopnia (Wydział Projektowy, ASP w Katowicach, kierunek wzornictwo), kontynuowanego w nowym programie studiów:
Inclusive Design: Health and Social Well-Being to interdyscyplinarny program kształcenia projektantów, przygotowujący absolwentów do podejmowania złożonych wyzwań projektowych w obszarach związanych z podnoszeniem jakości życia i troską o zdrowie odbiorców poprzez włączanie ich w proces projektowy w różnych dyscyplinach projektowych: od usług czy aplikacji, poprzez projektowanie sprzętów medycznych, do współtworzenia miejsc lub wydarzeń wzmacnianie więzi lokalnych społeczności.
Więcej na: https://asp.katowice.pl/wzornictwo-studia-ii-stopnia