Plakaty z ASP w Mieście Ogrodów
Wydział Projektowy 28.04.2017

Plakaty z ASP w Mieście Ogrodów

Wystawa plakatu prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów to dorobek studentów i pedagogów Międzywydziałowej Pracowni Projektowania Plakatu i Pracowni Projektowania Alternatywnego ASP w Katowicach. Wszystkie prace – plakaty jak i kalendarze – powstały na przestrzeni ostatnich dwunastu lat pod batutą prof. Michała Klisia.

Kuratorzy Adam Michen i Sławomir Śląski zebrali w spójną wypowiedź 12 lat dorobku absolwentów, doktorantów i studentów ASP w Katowicach, którzy tworzyli w pracowni mistrza.
W wizualnym przekazie projektanci – przez lata – poruszali sprawy bieżące, historyczne, społeczne czy ekologiczne. Powstały również plakaty do filmów, festiwalowe, teatralne, w hołdzie dla wybitnych artystów, twórców i myślicieli. Podziw, gniew, złość, braterstwo, miłość, współczucie, identyfikacja, historia, poczucie wspólnoty to tylko kilka podstawowych pojęć, które bardzo często stawały się główną inspiracją młodych twórców. Dodatkowo mierzyli się zarówno z przeszłością, przyszłością jak i problemami dnia codziennego.
Poruszając różne tematy autorzy plakatów musieli zmierzyć się z rozmaitymi zabiegami formalnymi, podjąć walkę z materią by wyrazić na formacie B1 myśli, poglądy, zrelacjonować kontrowersyjne lub wstrząsające wydarzenia. Było to możliwe dzięki międzywydziałowemu charakterze pracowni oraz dzięki wiedzy i praktyce prof. Michała Klisia.
Wystawa, na której zestawione zostały wyniki pracy kilkudziesięciu niezależnych umysłów, na przestrzeni tuzina lat, komentujących wydarzenia, osobowości i tendencje ze świata, nie może być obojętna dla żadnego widza i powinna szczególnie wyryć się w pamięci.
Paulina Śląska krytyk sztuki

Galeria Miasta Ogrodów, Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Wystawa potrwa do 15 lipca 2017.