Punkty zwrotne – twórcy z ASP w Katowicach inspirowani ociepleniem klimatu
Globalne myślenie o środowisku ukazane w tym, co lokalne i bliskie. Prace dyplomowe zrealizowane w Wydziale Projektowym, efekty aktualnych działań w pracowniach ASP, a także prace przygotowane specjalnie na wystawę. Wernisaż we wtorek 4 grudnia o godzinie 13.00 w budynku przy Raciborskiej 50.
Używane przez klimatologów pojęcie punktu zwrotnego oznacza moment nieodwracalnej zmiany, transformacji jednego stanu w inny. Prognozowane polityczne, ekonomiczne oraz społeczne skutki destabilizacji klimatu spowodowane aktywnością człowieka niepokoją i prowokują do konfrontacji. Ryzyko zmiany klimatycznej otwiera nową przestrzeń współpracy pomiędzy naukowcami, projektantami i artystami, których wspólne zaangażowanie może polegać nie tylko na poszukiwaniu konkretnych rozwiązań mających realny wpływ na środowisko ale również na ujawnianiu zagrożeń, skutecznemu informowaniu czy budowaniu społecznej świadomości.
Prace zgromadzone na wystawie zapośredniczają globalne myślenie o środowisku w tym co lokalne i bliskie. Autorki i autorzy analizują bliskie im problemy. Badają miejsca, w których zamieszkują. Monitorują zagrożenia, wizualizują dane, uważnie przyglądają się przyrodzie, animują lokalną społeczność, komentują toczącą się debatę. W swoich działaniach projektanci i artyści wykorzystują różnorodne, wzajemnie dopełniające się strategie, które uświadamiają nam nasze związki z przyrodą, informują i ostrzegają.
– Pokazujemy wybrane prace dyplomowe zrealizowane na Wydziale Projektowym, efekty aktualnych działań w pracowniach a także prace przygotowane specjalnie na prezentowaną wystawę – informuje Krzysztof Szewczyk, kurator wystawy.
Wystawa jest prezentowana w holu głównym i na 3 pietrze budynku przy Raciborskiej 50. Mozna ją oglądać codziennie od 9.00 do 19.00. Zamknięcie wystawy – 21 grudnia.