Wydział Projektowy 18.11.2019

Śląska rzecz – nagrodzono projekty wykładowców ASP w Katowicach

Nagrodzone projekty to Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki i Fachmani z Bytomia.

Śląska Rzecz, kategoria: wystawiennictwo
Promenada na południe. Historia ulicy Kościuszki – współautorami proejktu są Anna Bil, oraz Anna Kopaczewska, Jan Dybała / Atelier S10, wykładowcy ASP w Katowicach.
wdrożenie: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice
Impuls do opracowania opowieści o ulicy dały archiwalne dokumenty niedostępne szerokiej publiczności. Wystawa przybrała formę "punktu informacyjnego" i odsyłała do samodzielnego eksplorowania ulicy Kościuszki zgodnie z wyznaczonymi trasami tematycznymi. Odbiorcami byli mieszkańcy, turyści, a także entuzjaści nowych technologii, stąd wykorzystanie m.in. animacji, grafów, podcastów, drukowanych spacerowników. Idea jest kontynuowana w sieci. Ważne było włączenie lokalnej społeczności, a opowieść o przeszłości stała się pretekstem do rozmów o przyszłości ulicy.

Nagroda Zamku Cieszyn, kategoria: grafika użytkowa
Fachmani z Bytomia – współautorką projektu jest Agata Korzeńska, wykładowca ASP w Katowicach
wdrożenie: Grupa nieformalna LANDSZAFT
Ideą projektu jest prezentacja lokalnych, bytomskich pracowni rzemieślniczych, a także integracja międzypokoleniowa. Poprzez atrakcyjną wizualnie formę dociera do młodego odbiorcy, informując go o ginących zawodach, a także zachęca do korzystania z usług wciąż działających "Fachmanów z Bytomia". Oprócz niewielkiego wydawnictwa zaopatrzonego w mapę lokalizacji dziesięciu zakładów rzemieślniczych, pomyślano również o promocji w mediach społecznościowych. Projekt społeczno-artystyczny pokazuje wartość współpracy różnych grup, ma w zamierzeniu angażować i integrować lokalną społeczność. Powstała w ten sposób baza informacyjna, która w zamiarze ma być poszerzana, a projekt rozwijany.

Agata Korzeńska

• asystent
  • projektantka, laureatka wielu nagród za projekty edytorskie i identyfikacje wizualne, Kuratorka Międzynarodowego Konkursu Studenckiej Grafiki Projektowej „Agrafa 2017”.

Anna Kopaczewska

Jan Dybała

Anna Bil

• asystent