Wydział Projektowy 04.04.2018

The Insects Swarm. Dwa dni z projektowaniem znaków diakrytycznych w Katowicach.

Ogonki, kropki i kreski, przez które słowa napisane w naszym, i wielu innych językach, wyglądają jakby obsiadły je insekty spędzają sen z powiek nie tylko polonistom, ale także typografom. Ci, którzy na co dzień nie używają diakrytyków nawet nie zdają sobie sprawy ze swojego szczęścia, mając nieograniczoną możliwość wyboru krojów pisma.

Czesi, Słowacy, Węgrzy i Polacy mogą o tym tylko pomarzyć, ponieważ nasze języki często nie są wspierane, a połowa fontów dostępnych na rynku ma źle zaprojektowane znaki diakrytyczne lub nie ma ich wcale.
Z myślą o wyrównaniu szans użytkowników języków z Europy Środkowej i w trosce o poprawę jakości projektowanych znaków diakrytycznych, a tym samym krojów pisma zapoczątkowaliśmy w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach międzynarodowy projekt badawczy pod nazwą The Insects Project. Problems of Diacritic Design for Central European Languages. Jego efektem jest publikacja edukacyjna opublikowana na otwartej licencji.

Kolejną odsłoną działań pod szyldem The Insects Project jest wydarzenie The Insects Swarm, które ma na celu dzielenie się wiedzą na temat projektowania znaków specjalnych. The Insects Swarm to konferencja oraz dwa warsztaty. Skierowane są do typografów, edukatorów, studentów oraz projektantów krojów pism zainteresowanych zagadnieniem znaków specjalnych.

Wydarzenie jest bezpłatne, odbywa się w języku angielskim. Na warsztaty konieczna jest rejestracja.