Wydział Projektowy 28.11.2022

Uniwersalne projektowanie – szkolenia dla osób prowadzących zajęcia na kierunkach projektowanie graficzne lub wzornictwo w ASP Katowice

Podzielą się z nami wiedzą znakomici fachowcy. Zgłoszenia do 29 listopada. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Warsztaty odbędą się w dniach 5-9 grudnia. Tematyka spotkań obejmuje wiele obszarów i powinna zainteresować każdego. Przewidziano między innymi bloki poświęcone:

• Projektowaniu inkluzywnych publikacji,
  • informacji poprzez projektowanie produktu,
  • Budowaniu strategii firmy, marki w oparciu o projektowanie uniwersalne.

Spotkania poprowadzą znakomite ekspertki i eksperci

Dorota Kabała
We Design for Physical Culture
Projektantka. Specjalizuje się w projektowaniu dla branż sportowych oraz samych sportowców. Prowadzi studio We design for physical culture (we-design.studio), pracujące dla producentów sprzętu sportowego oraz instytucji wspierających rozwój sportu i rekreacji. Ma na koncie współpracę m.in. z Nobile Kiteboarding, Stadionem Narodowym, Aerosize, stocznią Northman, Kampnagel i Marią Zimpel. W swoich projektach dba o kwestie projektowania zrównoważonego. Absolwentka ASP Poznań 2006 i IAAC w Barcelonie 2008.

Gregor Strutz
inkl Design
www.inkl.design
Po ukończeniu studiów Gregor Strutz początkowo specjalizował się w rozwiązaniach projektowych dla osób niewidomych i niedowidzących. W 2013 roku otrzymał prestiżową nagrodę Design for All Foundation Award za książkę The Golden Age. Wraz z założeniem studia inkl. Design w 2015 roku we współpracy z ekspertami zaczął pogłębiać kompetencje z zakresu projektowania włączającego. Strutz od 2015 roku wykłada na kierunku wzornictwa przemysłowego na HTW w Berlinie, a od 2017 roku uczy gościnnie w National Institute of Design w Bangalore w Indiach.

MONIKA BRAUNTSCH
Kafti Design
Współzałożycielka fundacji The Spirit of Poland, zajmującej się promocją polskiego designu na forum międzynarodowym, a także projektami w obszarach, w których design jest on wystarczająco wykorzystywany. Przykładem takiego działania jest realizowany w Amazonii projekt „Peconheiros”.
Właścicielka marki KAFTI, zwyciężczyni polskiej edycji konkursu Young Creative Entrepreneur by British Council. Prowadzi także działalność doradczą z zakresu dostępności oraz budowania strategii firm w oparciu o design.

Program:
5 grudnia 2022, Gregor Strutz: Inclusive design in visual communication (typography, legibility and clarity), taking into account the needs of people with special needs, e.g. people with disabilities, children, the elderly
6 grudnia 2022, Gregor Strutz: Inclusive design of printed publications for adults with special needs
7 grudnia 2022, Gregor Strutz: Inclusive design of printed publications for children with special needs
8 grudnia 2022, Gregor Strutz: Inclusive wayfinding systems for public benefit institutions that takes into account the needs of diverse recipients (e.g. children, the elderly, people with disabilities)
8 grudnia 2022, Dorota Kabała: Projekty dotyczące inkluzywnych i dostępnych produktów wzorniczych (uwzględniających potrzeby osób o szczególnych potrzebach, np. z niepełnosprawnościami, dzieci, osoby starsze)
9 grudnia 2022, Monika Brauntsch: Wdrażanie dostępności jako element w strategii firmy – sposoby i modele opracowania strategii wraz z etapami ich wdrażania dla produktów wzorniczych

Szkolenia realizowane w ramach projektu Uniwersalne projektowanie podstawą programów kształcenia na kierunkach projektowych ASP w Katowicach – program szkoleń kadry dydaktycznej.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.