Martyn aPiątek – obiekty wyrażające pamięć o zmarłym w myśl nurtu less waste.
Projekt Pamiętam odnosi się do zakorzenionej w naszej kulturze tradycji czczenia zmarłych. Odrzuca szkodliwe tworzywa i estetykę kiczu. Świeca przyjmuje tu postać arkusza papieru pokrytego woskiem pszczelim, który spalamy na grobie w dedykowanym naczyniu ceramicznym. Daje możliwość zapisania na arkuszu wiadomości do zmarłego w celu jej symbolicznego wysłania. Zestaw elementów zawiera: pakiet arkuszy do spalania, naczynie pamięci, poziomy wazon na kwiaty cięte oraz samonawadniającą donicę.
Dajana Wejcher – Jak zostac rodzina zastępczą
Projekt materiałów informacyjnych „Jak zostać rodziną zastępczą” pomaga sprawnie zorganizować czas i czynności potrzebne do założenia rodziny zastępczej. Ułatwia pozyskanie informacji, łagodnie i skutecznie przeprowadza kandydatów na rodziców i ich bliskich przez trudny proces zakładania takiej rodziny.
Materiały informacyjne zapewniają potrzebną, uporządkowaną wiedzę o kwestiach prawnych, zachęcają do rozmowy oraz wspierają podjęcie wspólnej i zgodnej decyzji.
Weronika Mehr – Liternictwo Mikołowa
Projekt to zestaw 3 krojów, zrealizowanych w oparciu o przykłady dawnego liternictwa szyldowego, tworzonego przez mikołowskich rzemieślników. Ma on na celu ukazanie potencjału wizualnego drzemiącego nie tylko w dużych miejscowościach, ale również w tak małych miasteczkach jak Mikołów, stając się tym samym przykładem i inspiracją dla władz miasta oraz przedsiębiorców, jak wdrażać wartościowe i dostosowane do otoczenia formy liternicze, oparte na historycznych wzorcach.
Aleksander Kaszuba - Kapsuła czasu
Kapsuła czasu to podróż do historii i korzeni naszych przodków mająca na celu zebranie, zapisanie i przekazanie ich z pokolenia na pokolenie. Pomysł na realizację projektu wziął swój początek w prowadzonej przeze mnie obserwacji osób starszych i zdefiniowaniu wśród nich silnej potrzeby dzielenia się swoją historią i doświadczeniem. W oparciu o tę potrzebę wypracowane zostały narzędzia wspomagające zbieranie i zapisywanie informacji o swoich przodkach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Civitas w Dąbrowie Górniczej w tworzenie projektu zaangażowani zostali seniorzy, którzy są przyszłymi użytkownikami projektu.
Czy wiesz o co zapytałbyś/abyś swoich przodków?
Joanna Ambroz – Publikacja poruszająca temat wstydu
Projektem jest książka obrazowa rzucająca światło na uczucie wstydu. Emocja powszechnie kojarzona z rumieńcem i chwilą skrępowania okazuje się problemem o wiele głębszym i dużo bardziej złożonym, wpływającym na codzienne funkcjonowanie. Autorka, po zapoznaniu się z wieloma badaniami i artykułami specjalistów, zmaga się z tematem prezentując go w szczery i przejmujący sposób. Poruszający tekst ilustruje melancholijnymi i syntetycznymi obrazami, inspirowanymi dziełami Edwarda Hoppera, pozwalając odbiorcy na chwilę zadumy i utożsamienie się z bohaterem.
Karolina Wiśniewska – Filler
Przedmiotem pracy licencjackiej jest projekt tekstowego kroju pisma o nazwie Filler, dedykowany wąskiej kolumnie tekstu. W ramach dyplomu zaprojektowana została jedna odmiana z kompletnym zestawem znaków, umożliwiającym skład wymagających tekstów. Font zawiera wszystkie diakrytyki krajów europejskich, posługujących się skryptem łacińskim. Filler ma neutralny i uniwersalny charakter, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w czasopismach drukowanych jak i ich wersjach cyfrowych.
Katarzyna Olejarczyk – animowana identyfikacja wizualna
Identyfikacja wizualna Interference Festival to seria animacji promujących festiwal, wykonanych w technice 3D, które za pomocą abstrakcyjnego języka oddają jego charakter. Elementem dopełniającym są materiały w postaci ulotek, broszur, plakatów i gadżetów. Wydarzenie jest międzynarodowym przeglądem i konkursem form komunikacji wizualnej. Interferencja to zakłócenie, zjawisko nakładania się fal, ale także metafora dynamiki i ruchu - wszystkie te cechy stały się inspiracją dla graficznej oprawy wydarzenia.
Katarzyn aPado – urządzenie wspomagające aktywnośc osób starszych
Celem projektu jest łagodzenie symptomów BPSD, takich jak niepokój
i pobudzenie, u osób z demencją, a tym samym poprawa jakości życia zarówno
osób chorych, jak i osób w ich otoczeniu. Tuli to zestaw miękkich,
tekstylnych obiektów, które stymulują zmysły dotyku, słuchu i wzroku,
angażują w proste aktywności oraz zachęcają do przytulania i głaskania.
Obiekty zawierają wkład wypełniony łuską gryki, który nadaje im przyjemny
ciężar oraz może być podgrzewany dla wzmocnienia uczucia ciepła.
Dwie formy uzupełniają się; jedna daje uczucie otulenia i stabilności, natomiast druga zachęca do aktywnego przytulania i głaskania.
Klaudia Gołaszczyk – Sterownik pompy wspomagania serca
Choroby układu krążenia stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata, a śmiertelność, jaka wiąże się z niewydolnością serca nieustannie wzrasta. Przełomem w leczeniu, szansą na przeżywalność pacjentów oraz znaczne przedłużenie życia stały się mechaniczne pompy wspomagania serca. Połączenie technologii i projektowania zorientowanego na użytkownika powala na pokonywa¬nie barier i poszerzanie potencjału ludzkiego. Projekt to próba zapewnienia wygody pewności i swobody pacjentom z wszczepionym sztucznym sercem, czego efektem jest możliwość w peł¬ni aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Projekt komfortowego i wygodnego w użytkowaniu rozwiązania może wpłynąć na samopoczucie i ogólny dobrostan pacjenta, co jest istotną kwestia do poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego jak i fizycznego pacjentów. Projekt powstał przy współpracy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, której prototyp sztucznego serca wymagał opracowania sterownika noszonego przez pacjentów.
Klaudia Żmuda – obudowa urządzenia USG
Projekt obudowy urządzenia telemedycznego, zrealizowany został we współpracy z firmą ACCREA Engineering. Urządzenie to, umożliwia przeprowadzenie w pełni zdalnego badania ultrasonograficznego pacjenta. Lekarz specjalista, który znajduje się w dowolnym miejscu na świecie, zdalnie steruje urządzeniem telemedycznym z manipulatorem wyposażonym w sondę USG. Dzięki niej generuje podczas badania obrazy wewnętrznego narządu, które przesyłane są w czasie rzeczywistym przez sieć 5G. Na podstawie przesłanych obrazów może zdiagnozować pacjenta. Nowe rozwiązanie jest proste, logiczne, nowoczesne oraz zapewnia komfort obsługi, zarówno lekarzowi jak i asystentowi który towarzyszy pacjentowi podczas badania i jest odpowiedzialny m.in. za uruchomienie urządzenia. Urządzenie powstało również z myślą o bezpieczeństwie i komforcie psychicznym pacjenta a także obniżeniu kosztów produkcji.
Magdalena Płońska – Kalendarz rolnika
Rolnictwo, wbrew stereotypom, to ważna część gospodarki, a przede wszystkim gałąź biznesu. Zauważyłam, że charakter pracy rolnika i wynikający z niego zakres obowiązków, ich specyfika polegająca na połączeniu pracy fizycznej z prowadzeniem księgowości, marketingu, znajomości rynku, produktów rolnych, doprowadziły do chaosu w wielu gospodarstwach. Postanowiłam stworzyć narzędzie, które wspomoże organizację małych i średnich gospodarstw rolnych oraz wpłynie na kulturę ekonomiczną i lepsze zarządzanie. Kalendarz rolnika to kompleksowe narzędzie wspomagające pozyskiwanie danych, ich porządkowanie, analizowanie, a także planowanie oraz zarządzanie finansami gospodarstwa rolnego. Projekt składa się z kalendarza książkowego oraz kart pracy. Projekt został przemyślany tak, aby pomóc zarówno gospodarstwom nastawionym na uprawę, jak i hodowlę. Problem projektowy, założenia projektowe – w końcu – koncepcja Kalendarza… są oparte na dogłębnej analizie: potrzeb użytkownika oraz specyfiki jego kontekstów uzytkowych.
Maria Prochaczek – Miasto przysłonięte
Ile procent świata może przesłaniać reklama? To pytanie stało się punktem wyjścia dla projektu kampanii i wystawy plenerowej dotyczącej podjęcia uchwały reklamowej w Mikołowie. Projekt stawia w centrum zainteresowania mieszkańca, tłumaczy mu zachodzące procesy wynikające z uchwały oraz w przystępny sposób przedstawia nowe zasady lokalizowania szyldów i nośników reklamowych w celu zmniejszenia chaosu wizualnego w mieście. Realizacja projektu poprzedzona została konsultacjami w urzędzie, które zaowocowały wyodrębnieniem głównych problemów związanych z reklamą w Mikołowie, audytem przestrzennym oraz przygotowaniem strategii komunikacji z mieszkańcami. Kształt obiektu został zainspirowany rzutem dawnej budowli Ratusza na mikołowskim Rynku. Jego dawne pomieszczenia stały się podstawą do stworzenia przestrzeni wystawienniczej. Strona wizualna projektu wykorzystuje ograniczoną gamę kolorystyczną, nadając mu wyrazistości i prostoty. Kolor żółty, przykuwa uwagę i sygnalizuję potrzebę zmian w przestrzeni publicznej. Projekt bazuje na uniwersalnej grafice, dostosowanej do odbiorców o różnych kompetencjach.