Wydział Projektowy 21.05.2020

Wyniki konkursu "Przestrzeń publiczna w czasach zarazy"

Nagroda główna i wyróżnienie dla studentów ASP w Katowicach

Na konkurs “Przestrzeń publiczna w czasach zarazy”, którego organizatorem jest Instytut Dizajnu w Kielcach (część Wzgórza Zamkowego), wpłynęło 50 prac.
Planowano przyznanie jednej nagrody głównej, ale ze względu na wysoki poziom prac oraz dzięki wsparciu firmy Echo Investment, która wierzy w innowacyjne projekty społeczne, udało się przyznać dodatkową, równorzędną nagrodę główną.

Nagrodzono 8 projektów. Autorzy dwóch z nich to studenci II roku Wzornictwa w ASP w Katowicach.
Julia Piwowarska – Nagroda główna za projekt sąsiedzkiej tablicy wsparcia
Konrad Weiner – wyróżnienie za projekt „Balty”.

Uzasadnienie
Jury doceniło ważny element budowania wspólnoty sąsiedzkiej - kluczowej zarówno w czasach pandemii jak i jej po jej wygaśnięciu. Stosunkowo niskie koszty wykonania, dostępność oraz łatwość użytkowania zaproponowanych narzędzi sprawiają, że wskazane projekty jury postrzega jako niezwykle trafne odpowiedzi na bieżącą sytuację oraz przewidywany kryzys gospodarczy. Obie propozycje pełnią funkcję manualnych komunikatorów budujących lub zacieśniających więzi społeczne. Co ciekawe, propozycje Julii Piwowarskiej oraz Marty kwiatek w pewnym stopniu się dopełniają. Sąsiedzka tablica wsparcia przeznaczona jest do bardzo kameralnej wymiany treści, natomiast Daj mi znak kieruje komunikat do szerszego grona odbiorców i niejako poza najściślejszą grupę sąsiedzką.

Nagrodzone prace powstały w Pracowni Projektowania Przestrzeni Publicznej.