Gdzie kupić 21.03.2022

Z sobą i o sobie – czyli spotkanie z pacjentem

„Z sobą i o sobie – czyli spotkanie z pacjentem”. T. 1. Książka została zrealizowana w ramach Grantu JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Książka Z sobą i o sobie – czyli spotkanie z pacjentem to pierwsza naukowa i metodologiczna monografia sytuująca arteterapię przez sztuki wizualne w obszarze art-based research. Publikacja pokazuje wykorzystanie sztuki w procesie terapeutycznym, omawia metody
i narzędzia, które pozwalają na twórczą pracę z pacjentem, przede wszystkim jednak relacjonuje i analizuje, jak idea warsztatów terapeutycznych wygląda w praktyce. Oddany w ręce czytelników pierwszy tom zawiera opis wraz z dokumentacją ikonograficzną z dziesięciu spotkań terapeutycznych, które zostały zrealizowane w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Jest on zaproszeniem do wspólnej pracy, poszukiwaniem i jednocześnie weryfikowaniem w działaniu sposobów psychoterapeutycznej interwencji, a także łączeniem   aktywności twórczej, opartej na sztukach pięknych w sam proces pomocy.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że publikacja utrwala pozycję Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, jako uczelni unikatowej, ośrodka wiodącego dla myśli arteterapeutycznej czy inaczej – miejsca, w którym tworzona jest Katowicka Szkoła Arteterapii nie tylko w wymiarze edukacyjnym, ale i naukowo-badawczym.

Planowane jest również wydanie drugiego  tomu monografii, w którym autorki skupią się na  wątkach eksploracyjno-weryfikacyjnych projektu i formule poznawania pacjenta w procesie twórczym za pośrednictwem analizy jego wytworu.

Tekst w języku polskim.

autorki: Jolanta Jastrząb, Katarzyna Krasoń