O dizajnie 09.11.2021

Six Lessons in Typography at Rhode Island School of Design

„Six Lessons in Typography at Rhode Island School of Design” autorstwa Krzysztofa Lenka...

„Six Lessons in Typography at Rhode Island School of Design” publikacja autorstwa Krzysztofa Lenka, naukowo opracowana i opatrzona komentarzem Tomasza Bierkowskiego.

Książka prezentuje i omawia unikalny program kształcenia typografii wybitnego projektanta i pedagoga, profesora prestiżowej amerykańskiej uczelni Krzysztofa Lenka, doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. „Six Lessons in Typography…”, to dokumentacja osiągnięć dydaktycznych w zakresie kształcenia typografii, a przede wszystkim podręcznik pokazujący jak mądrze uczyć projektowania. Ćwiczenia zaprezentowane i omówione w książce z zasady są pretekstem do nauki projektowania, choć w gruncie rzeczy uczą procesu kreatywnego myślenia, analizy danych, logicznego ich uporządkowania oraz tworzenia struktur informacji.

Krzysztof Lenk urodził się w 1936 r. w Warszawie, zmarł 22 maja 2018 r. w stanie Rhode Island (USA).
Specjalista w dziedzinie projektowania prasowego i informacji. Ukończył Oddział Grafiki Propagandowej katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (obecnie samodzielna ASP).
W latach 1968–1969 pracował we Francji, m.in. przy projekcie tygodnika „Jeune Afrique”. Był autorem układów graficznych tygodnika „Perspektywy” oraz miesięcznika „Problemy”. W latach 1973–1982 prowadził pracownię projektowania publikacji w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Profesor wizytujący Ohio State University (1979). Od 1982 r. mieszkał w Stanach, gdzie do 2010 r. uczył w Rhode Island School of Design. W 1990 r. założył wspólnie z Paulem Kahnem studio Dynamic Diagrams, które prowadził do końca 2000 r. Autor licznych tekstów poświęconych projektowaniu graficznemu; współautor książki Mapping Web Sites: Digital Media Design (2001), przełożonej na pięć języków. W 2011 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa ASP w Katowicach.

"Six Lessons in Typography at Rhode Island School of Design"

autorzy: Krzysztof Lenk, Tomasz Bierkowski.

projekt graficzny: Krzysztof Lenk, Tomasz Bierkowski.

rok wydania: 2021

Tekst w języku angielskim