O sztuce 16.01.2017

I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych

red. Janusz Karbowniczek, Anna Cichoń // I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych jest kontynuacją wcześniejszych ogólnopolskich przeglądów rysunku, realizowanych w latach 1979-1996 przez ówczesną katowicką filię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. „Rysunek otwiera nowe przestrzenie, nowy sposób bycia, odcina się od swych dawnych uzależnień (funkcji usługowych), tworząc własną alternatywę.

Ewoluuje od lat, zmienia swój kształt nie zmieniając swej podmiotowej roli w każdym twórczym artefakcie. Jako fundament dzieła w każdej z dyscyplin rozpoczyna, kształtuje i uwiarygadnia sens artystycznego zamierzenia” – pisze we wstępie prof. Janusz Karbowniczek. Katalog stanowi dokumentację i jednocześnie prezentuje szerokie spektrum (ok. 150 prac) wypowiedzi 138 autorów zakwalifikowanych do wystawy. W konkursie przyznano 1 Grand Prix, 3 nagrody, 10 wyróżnień. //

Tekst równoległy polsko-angielski.

144 s., 21x24 cm. Oprawa miękka. Katowice 2014.