Parallax 2018-2022
Niniejsza publikacja jest częścią projektu Parallax zorganizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Chelsea College of Arts w Londynie, HDK-Valand-Academy of Art and Design z Göteborga i Plymouth University
Publikacja jest częścią projektu Parallax zorganizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Chelsea College of Arts w Londynie, HDK-Valand-Academy of Art and Design z Göteborga i Plymouth University. Tom "Parallax 2018-2022" koncentruje się wokół wystawy pt. "Sex, Suicide, Socialism, Spirit and Stereotypes" zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu na przełomie 2019/2020 roku.
Odnajdziemy w nim zapis refleksji pojawiających się podczas warsztatów i dyskusji wokół prezentowanych prac plastycznych i pozostałych działań w ramach projektu. Zostały przedstawione również propozycje, w jaki sposób edukacja artystyczna i plastyczna może odpowiadać lub odnosić się do pojęć tożsamości narodowej w podzielonej Europie. Zgodnie z ideą, która przyświeca projektowi Parallax, publikacja ma na celu przedstawić dokumentację podejmowanych działań, jak i sama zachęcać do dialogu. Oferuje przestrzeń do dalszego zgłębiania tematu i zachęca do eksperymentalnego wkładu, a także krytycznej refleksji.
Tekst w języku polskim i angielskim.
redakcja naukowa: Paweł Mendrek, Martin Newth
teksty: Ann-Charlotte Glasberg Blomqvist, Gloria López Cleries, Agata Cukierska, James Duffy, Katarzyna Wolny-Grządziel, Jolanta Jastrząb, Karolina Konopka, Dominika Kowynia, Barbara Kubska, Magdalena Lacek, Maddie Leach, Beate Persdotter Loken, Reyhaneh Mirjahani, Eleanor Neason, Martin Newth, Joanna Zdzienicka-Obarłek, Johanna Oskarsson, Aleksandra Papademetriou, Laura Rosser, Kolbrún Inga Söring, Gary Marshall-Stevens, Alexander Stevenson.
projekt graficzny: Katarzyna Wolny-Grządziel
tłumaczenie: Łukasz Kansy
wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
rok wydania: 2022
ISBN 9788365825728; 9781399906470; 9781841024561