Aktualności 09.10.2017

Absolwenci i wykładowcy ASP w Katowicach na Stadionie Śląskim

Przez ponad sześćdziesiąt lat Stadion Śląski wpływał na ludzkie emocje. Wystawa „Potęga emocji. Stadion Śląski 1956 - 2017”, przygotowana przez przez Instytucję Kultury Ars Cameralis, przypomina wyjątkowe chwile tego miejsca.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje historyczne momenty, które na trwałe zapadły w pamięć nie tylko śląskiej społeczności. Rytm kolejnych dekad - od powstania Stadionu Śląskiego do rozpoczęcia przebudowy - wyznacza scenariusz opowieści, której bohaterami stają się genialni piłkarze Gerard Cieślik, Zbigniew Boniek, Euzebiusz Smolarek, Włodzimierz Lubański, lekkoatletka Irena Szewińska, żużlowiec Jerzy Szczakiel oraz muzyczne gwiazdy The Rolling Stones czy U2. Na wystawę składają się fotografie, fragmenty nagrań oraz oryginalne eksponaty (np. piłka z mistrzostw świata czy jedna ze słynnych „szmacianek” Cieślika) zaprezentowane w atrakcyjny, multimedialny sposób, dzięki aranżacji zrealizowanej przez studio projektowe Sokka. Ważnym elementem jest również instalacja artystyczna stworzona przez cenioną, katowicką Pracownię bro.Kat. Diament, będący metaforą Śląska i legendy wszystkich sukcesów odnoszonych przez sportowców  na chorzowskim stadionie,  to zarazem ekran, na którym jest wyświetlana animacja „Legendarny Śląski” zrealizowana specjalnie z okazji otwarcia Stadionu Śląskiego przez Pawła Libiszewskiego i Artura Malczyka.

Drugą część wystawy stanowią prace, zaproszonych przez Instytucję Kultury Ars Cameralis, wybitnych artystów, którzy zmierzyli się z legendą Stadionu. Oprócz kadrów pochodzących z animacji prezentowanych w ogromnej skali, zobaczymy obrazy i plakaty stworzone specjalnie na ponowne otwarcie Śląskiego przez takie postaci polskiego świata artystycznego, jak m.in. Marian Oslislo, Edward Dwurnik, Bartek Buczek, Sławomir Elsner czy Ireneusz Walczak.

Artyści zaproszeni do wystawy:
Marta Gawin – ur. 1985, absolwentka ASP w Katowicach, autorka identyfikacji wizualnych dla wielu instytucji i firm, laureatka licznych nagród (m.in. KTR, European Design Award), mieszka w Katowicach.
Roman Kalarus – ur. 1951, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), plakacista, malarz, projektant, laureat wielu nagród za projekty plakatów, mieszka w Sosnowcu.
Marian Oslislo – ur. 1955, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), ceniony grafik i pedagog, przez wiele lat rektor katowickiej ASP, mieszka w Zabrzu.
Jakub Adamek – ur. 1975, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), wykłada na katowickiej ASP, autor plakatów i malarz, mieszka w Będzinie.
Bartek Buczek – ur. 1987, absolwent ASP w Katowicach, malarz i bukinista, mieszka w Katowicach / Ligocie.
Piotr Kossakowski – ur. 1976, absolwent ASP w Katowicach, malarz i projektant, laureat wielu nagród, mieszka w Czeladzi.
Michał Minor – ur. 1979, absolwent ASP w Katowicach, malarz, rysownik, grafik, laureat wielu nagród, mieszka w Zabrzu.
Ireneusz Walczak – ur. 1961, absolwent ASP w Krakowie (obecnie ASP Katowice), malarz, wykłada na katowickiej ASP, mieszka w Siemianowicach Śląskich.

Projektanci aranżacji:
Pracownia bro.Kat – katowickie biuro projektowo-architektoniczne stworzone w 2010 roku. Pracownia zdobyła szereg nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach. Na stałe współpracuje z Instytucją Kultury Ars Cameralis.
SOKKA – jedno z najbardziej znanych i cenionych polskich biur projektowych. Pracowali m.in. dla Brusa Elektronik, Prinoth, Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Kia Motors, Instytucji Kultury Ars Cameralis.

Roman Kalarus

• kultowy plakacista, grafik i ilustrator