Aktualności 31.10.2017

Akademickie Kilometry Rozmów o Pięknie

Koło Naukowe Studentów przy Zakładzie Teorii i Historii Sztuki zaprasza na spotkanie z Ludmiłą Ostrogórską z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Sala kinowa budynku przy Raciborskiej 50.

Informacja o Gościu [ autor tekstu Paweł W. Maciąg]

Pierwsza Pani Rektor w historii uczelni artystycznych w Polsce – czyli czyli Ludmiła Ostrogórska
Zdaje się, że nic nie zapowiadało, że Ludmiła Ostrogórska, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, 34 lata później będzie przewodziła tej uczelni na stanowisku rektora, już po zmienionej nazwie na Akademię Sztuk Pięknych. Ludmiła urodziła się 16 listopada 1950 r. w Drawsku Pomorskim. Dyplom uzyskała w 1974 r. w pracowni profesora Franciszka Duszeńki[1]. Dane jej było może nie tyle zrobić karierę w świecie artystycznym (aczkolwiek ma swoje miejsce w historii sztuki), co przejść szczeble w karierze uczelnianej. Była dziekanem Wydziału Rzeźby, prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i wreszcie rektorem tejże uczelni przez dwie kadencje. Jednak jak się okazuje “ jest artystką, której dorobek nie jest zbyt obszerny, a przynajmniej znany szerszej publiczności. Z czego to wynika? Warto chociaż lakonicznie przyjrzeć się stronie twórczej jej życia. (...)
Człowiek jest wielkim, wspaniałym wszechświatem. Nie należy się przeto dziwić, że Ludmiła Ostrogórska za motyw swojej twórczości obrała jego wnętrze i egzystencję. Nie sposób nie zgodzić się ze słowami Adama Pawlaka, które zapisał na moment przed cezurą w twórczości artystki. Zanim jednak Ostrogórska złączyła swoje życie z rzeźbą, zaczynała od aktu i portretu. To etap niezwykle ważny i od niego często zależy, jak potoczy się dalsza twórczość, jest bowiem szkołą myślenia
rzeźbiarskiego, kształtowania umiejętności obserwacji i konstrukcji (...).

Pedagog i organizator
Na atencję zasługuje jednak jej praca jako pedagoga i kariera, którą zrobiła. Rozpoczęła ją już w 1976 r. na uczelni, której była absolwentką. Od 1981 r., kiedy to reaktywowano Wydział Rzeźby, pracowała we wspomnianej już, nowo utworzonej Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich we współpracy z Janiną Stefanowicz-Schmidt. W 2001 r. została jej kierownikiem. W latach 1999-€“2005 piastowała także funkcję dziekana Wydziału Rzeźby. Przed wyborem na stanowisko rektora w 2008 r., pełniła funkcję prorektora. Jednak wybór na rektora okazał się doniosłym wydarzeniem, o którym pisano: "Po raz pierwszy w historii uczelni rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku została kobieta".

Więcej w czasie spotkania