Antoni Cygan ponownie rektorem ASP w Katowicach
Aktualności 12.04.2016

Antoni Cygan ponownie rektorem ASP w Katowicach

We wtorek 12 kwietnia Kolegium Elektorów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dokonało wyboru rektora na kadencję 2016-2020. Rektorem został ponownie wybrany prof. dr hab. Antoni Cygan.

Antoni Cygan obronił dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury, oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego w Zamiejscowym Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, który to wydział przekształcił się później w samodzielną ASP w Katowicach.

Od roku 1992 pracuje w macierzystej Uczelni, początkowo jako asystent w Pracowni Rysunku i Malarstwa I-go roku, a następnie jako prowadzący Pracownię Rysunku Pierwszego Roku oraz pracownię Rysunku dla studentów lat II - V. W roku 2003 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2005 r. zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2008 roku prowadzi pracownię Rysunku dla studentów lat II - V. Wybrany Rektorem Uczelni na kadencję 2012-2016 oraz 2016-2020.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Londynie, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, między innymi do Bazyliki NMP w Licheniu. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m.in. Kompleksowy projekt wnętrza, ołtarzy, malarstwo w kościele Św. Pawła Apostoła w Zabrzu, Kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach).

We wtorek 12 kwietnia Kolegium Elektorów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach stosunkiem 47 głosów za i jednym wstrzymującym wybrało Antoniego Cygana na rektora na kadencję 2016-2020.

Antoni Cygan

• profesor sztuk plastycznych