Beauty of Japan – Tradition and Modernity
Twórczość Toshihiro Hamano w Muzeum Śląskim w Katowicach: wystawa, koncert, oprowadzanie i aplikacja.
Toshihiro Hamano, mistrz estetyki wabi-sabi, poprzez swoje minimalistyczne kompozycje prowadzi nas w podróż ku zrozumieniu fundamentalnej natury istnienia. Prace artysty, prezentowane na wystawie są inspirowane duchem Tai-an i tradycją japońskiej estetyki. Pozwalają odkryć piękno prostoty, niedoskonałości i przemijania. Dzieła odzwierciedlają zarówno tradycję japońską, jak i nowoczesne podejście do sztuki. Podczas tej inspirującej podróży przez świat estetyki wabi-sabi i filozofii zen odkryjemy piękno prostoty, nietrwałości oraz harmonii między pustką a światłem.
–Twórczość Toshihiro Hamano przypomina nam, że pustka nie jest brakiem, lecz przestrzenią pełną potencjału. W harmonii między światłem a nicością odnajdujemy nie tylko piękno prostoty, ale i głębię refleksji, która pozwala zatrzymać się w biegu współczesnego świata i zrozumieć istotę przemijania – mówi dr hab. Sybilla Skałuba, prof. ASP
Urodzony w 1937 roku, Toshihiro Hamano jest wybitnym japońskim artystą, który swoją twórczością obejmuje grafikę, malarstwo, rzeźbę oraz realizacje monumentalne. Jako założyciel grupy artystycznej Ryu, Hamano wykształcił kilka pokoleń artystów, promując dialog między kulturami Wschodu i Zachodu. W 2022 roku otrzymał certyfikat i medal Światowego Dziedzictwa Sztuki UNESCO za serię prac Essence of Japanese Beauty: Tea House and Katsura Imperial Palace Series, przedstawiającą skarby narodowe Japonii.
Jego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie, czego dowodem są liczne nagrody, w tym Grand Prix d’Honneur Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz retrospektywna wystawa w siedzibie UNESCO w Paryżu w 2006 roku. Hamano założył Instytut Sztuki Toshihiro Hamano oraz galerię White Cube Takamatsu Tsukumo w Takamatsu, gdzie aktywnie wspiera lokalną działalność kulturalną.
Za swoje zasługi został uhonorowany m.in. odznaczeniem Ministra Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii. W jego twórczości widoczne są silne wpływy filozofii Zen, szczególnie koncepcji fuji-ichinyo, wyrażającej jedność przeciwieństw, takich jak tradycja i nowoczesność czy Wschód i Zachód.
Artysta od lat utrzymuje bliskie relacje z Polską, prowadząc międzynarodową wymianę kulturalną. W 2018 roku Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach uhonorowała go tytułem Profesora Honorowego, doceniając jego wkład w sztukę oraz promocję dialogu międzykulturowego.