
CISZA – POLIKILIA – XENOPOLIS – UTOPIA – AŚRAM
Cykl wykładów otwartych Krzysztofa Czyżewskiego
W obliczu kryzysu człowieka i środowiska pytam o nowe formy obecności w świecie, o wspólnotę jutra, o budowanie tkanki łącznej w spolaryzowanym ludzko-zwierzęco-roślinnym organizmie, o odwagę wizji i praktykę codzienności, o sztukę na styku z etosem życia.
Pięć katowickich wykładów, połączonych z rozmową, koncentrować się będzie na pięciu sferach egzystencji, myślenia i tworzenia, związanych z wyciszeniem i wstrzemięźliwością, wielogłosem i dialogicznością, gość-innością i budowaniem mostu, przekraczaniem horyzontu i własnych możliwości, oraz holistycznym praktykowaniem współistnienia. Każda z tych sfer ma swoją tradycję kulturową, do której będę się odwoływał, przede wszystkim jednak moim staraniem będzie nadanie im nowych znaczeń i kontekstów. Każdej z nich przypisałem patrona lub patronkę, czasem poetę czy filozofkę, czasem postać z biblioteki archetypów naszej wyobraźni. Postaram się odpowiedzieć na pytanie nie tylko dlaczego są ważni dla problematyki wykładu, ale także stworzyć dla nich przestrzeń dialogu i budowania koinos logos – wspólnej opowieści.
Krzysztof Czyżewski
Poeta i praktyk idei, a ponadto eseista, tłumacz, redaktor, reżyser i wykładowca uniwersytecki. Współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka ”Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.
Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Stanach Zjednoczonych i innych pograniczach świata. Wykładowca na uczelniach w Europie, Azji i USA; profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University.
Autor zbiorów poezji i esejów, w tym m.in. Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018), W stronę Xenopolis (2019), Żegaryszki 2 i inne (2021), łza klauna (2022), Żegaryszki. Wiersze najmniejsze (2023) oraz Praktykowanie Utopii (2024).
Laureat m.in. Dan David Prize, Europejskiej Nagrody Kultury Księżniczki Małgorzaty i Nagrody Ambasadora Nowej Europy.