Aktualności 10.07.2019

Design 32 na festiwalu Gdynia Design Days

Do 14 lipca podczas festiwalu Gdynia Design Days można zobaczyć nagrodzone prace uczestników tegorocznej, dziewiątej już, edycji konkursu Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych.

Wyróżnione w organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach projekty oscylują wokół środowiska, rozumianego nie tylko jako środowisko naturalne, ale postrzeganego w kategorii różnych obszarów ludzkiego życia eksplorowanego przez młodych designerów. Gdynia Design Days to najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Impreza adresowana jest do masowej publiczności, projektantów, grup zawodowych z obszaru kreatywnego biznesu.

Organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach doroczny konkurs Design 32 ma na celu promocję młodych talentów projektowych i wsparcie działań zmierzających do ich samodzielnego zaistnienia na profesjonalnym rynku. Jest siostrzaną imprezą prowadzonych przez gdańską Uczelnię Najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, prezentujących osiągnięcia w zakresie sztuki.

Tegoroczna edycja jest 9. odsłoną przeglądu najlepszych dyplomowych prac magisterskich kierunków projektowych w naszym kraju. W konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Prezentowane będą zatem osiągnięcia absolwentów: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wyniki konkursu będą ogłoszone 10 maja.

Pokonkursowa wystawa główna odbędzie się w maju w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach, natomiast w lipcu zobaczyć ją będzie można na Gdynia Design Days.

Nagrodą główną w konkursie jest Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych (20.000 PLN). W ramach Konkursu przyznane zostaną również nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15.000 PLN), Marszałka Województwa Śląskiego (8.000 PLN) oraz Prezydenta Miasta Katowice (7.000 PLN). Pracy, która najbardziej przypadnie do serca zwiedzającym przyznamy także nagrodę publiczności.