Aktualności 21.04.2023

Design 32 – poznajcie najlepsze dyplomy projektowe 2022 roku

Osiem polskich uczelni publicznych zaprezentowało po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Design 32 to nie tylko prestiż i szansa na rozpędzenie kariery, to także konkretne wsparcie. Pula nagród to ponad 40.000 zł, a dzięki mecenatowi marki OPPO są jeszcze nagrody rzeczowe.

Design 32 stanowi przegląd tego, co najciekawsze w polskim młodym projektowaniu nauczanym w ośmiu publicznych uczelniach artystycznych w Polsce. Każda z nich ma inny program kształcenia, co przekłada się na szerokie spektrum tematów i wielotorowość myśli projektowej oraz bogactwo form. Jednocześnie konkurs i wystawa Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych pokazuje specyficzny język młodego designu. Język będący wypadkową odmiennych charakterów uczestników oraz ich sposobów postrzegania świata, język, w którym funkcjonalność przeplata się z estetyką, a poczucie humoru pozwala odczarować często trudne tematy. Design 32 co roku bada puls młodego projektowania, ,,wyłapuje’’ tendencje i trendy oraz daje szansę na pokazanie się mocnym osobowościom.

Laureatów wyłonili: Tomasz Augustyniak, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Sokół, Dorota Stępniak, Mikołaj Wierszyłłowski. Własną nagrodę przyznała marka OPPO. Dodatkową nagrodę City and Design przyznaje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

W tegorocznym konkursie przyznano następujące nagrody:

• Nagroda Rektorów – Kamila Raeder, ASP w Gdańsku
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kornelia Biały, AS Szczecin
  • Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – Krzysztof Stępniewski, ASP Warszawa
  • Nagroda Prezydenta Miasta Katowice –  Marianna Lamenta, ASP Łódź
  • Nagroda Mecenasa – firmy OPPO – Zuzanna Mażul, ASP Wrocław
  • Nagroda City and Design – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – Maria Jarzyna, ASP w Katowicach
  • Wyróżnienie honorowe – Mohammadali Sharifian Dorchech, ASP Katowice
  • Wyróżnienie honorowe – Agata Werochowska ASP Gdańsk,
  • Wyróżnienie honorowe – Renata Ramola-Piórkowska, AS Szczecin,
  • Wyróżnienie honorowe – Marta Jagoda-Błaszczak i Oliwia Michniewska, ASP Katowice

Jury uznało, że na wszystkie nagrodzone prace należy spojrzeć całościowo, jak na pewien ważny i urozmaicony zestaw projektów. Dwa pierwsze nagrodzone dyplomy wpisują się w obszar, w którym  kompleksowy, rzetelny proces projektowy poprzedzony solidną analizą i odpowiadający na realne potrzeby stoi w kontrze do kreowania scenariuszy przyszłości, w których połączenie pasji i wiedzy specjalistycznej umożliwia tworzenie nowego pola projektowego.

Druga grupa dyplomów porusza aspekty związane z problemami społecznymi, tematami tabu, wykazuje się wrażliwością na kwestie etyczne i tożsamościowe. Prace przełamują stereotypy, odstygamtyzowują choroby psychiczne, są wyrazem empatii, a jednocześnie zwracają uwagę na grupy wykluczone lub nierozumiane.

Cztery wyróżnione prace proponują rozwiązania i narzędzia pozwalające na komunikowanie potrzeb cielesnych, włączanie w procesy partycypacyjne; zwracają uwagę  na świadome i ekologiczne projektowanie przestrzeni wirtualnej, a także na kwestie przekraczania granic i budowania wspólnoty.

Wystawę konkursową można oglądać do 21 maja w Galerii ASP w Katowicach RONDO SZTUKI