Design w terenie! Inkluzywne instytucje kultury – czyli jakie?
Podczas planowanych jesienią, pięciodniowych partycypacyjnych warsztatów projektowych, studenci wraz z ekspertami oraz przedstawicielami instytucji kultury, będą pracować z mieszkańcami nad inkluzywnymi przestrzeniami kultury.
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach dzięki wsparciu Metropolii GZM zaprasza instytucje kultury do zgłaszania swojego udziału w projekcie Design w terenie! Inkluzywne instytucje kultury – czyli jakie?
Na czym polega nowoczesna inkluzywność instytucji kultury?
Projektowanie inkluzywne nie opiera się już tylko na likwidowaniu barier, by umożliwić wszystkim obywatelom uczestniczenie w życiu społecznym. Akcent przenosi się na budowanie przyjaznych przestrzeni czy usług, które będą sprzyjać integracji, pobudzaniu aktywności społecznej i wspólnego kreatywnego działania.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
Z wykorzystaniem wypracowanych przez Akademię dobrych praktyk w realizacji projektów społecznych oraz doświadczenia eksperta zagranicznego Gregora Strutza z inkl.desing we wdrażaniu inkluzywnych rozwiązań dla europejskich instytucji kultury, zostanie przeprowadzony proces wykorzystujący metody projektowe, skupiający się na:
– diagnozie potrzeb i potencjale wybranej publicznej instytucji kultury,
– aktualnych i potencjalnych odbiorcach usług, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami,
– zaproponowaniu rekomendacji, koncepcji, interwencji określających nowe kierunki rozwoju.
Już dziś zapoznaj się z warunkami uczestnictwa oraz wyślij formularz zgłoszeniowy.